česky english Vítejte, dnes je neděle 26. leden 2025

Bezpečnostní služba: všechno spí, technika hlídá

DPS 5/2018 | Články
Autor: Conrad

Průmyslové objekty potřebují zvláštní ochranu. Přes noc a o víkendu v nich nikdo není, a proto přitahují ve zvýšené míře zloděje. V zasíťované (propojené) budově ale nenechavé prsty nezůstanou dlouho neobjeveny: inteligentní technika registruje pokus o vloupání a učiní protiopatření. Vedle mechanického zabezpečení oken a dveří patří k nejdůležitějším ochranným zařízením alarm. K pořizovacím nákladům ve výši několika desítek tisíc korun se ještě připojují měsíční poplatky za napojení. Tak se v odborném žargonu říká automatickému tísňovému volání: v případě poplachu vyrozumí zařízení bezpečnostní agenturu, která se napřed pokusí zatelefonovat vlastníkovi nebo jiné důvěryhodné osobě. Teprve když kontakt není možný, vydá se na místo personál bezpečnostní agentury nebo dokonce policie.

Montáž vlastními silami

Jde to však také jednodušeji. Kdo neprovozuje činnost vyžadující alarm schválený pojišťovnou, může činnosti zlodějů zabránit sám. Bezdrátové systémy pro ostrahu budov se dají rychle nainstalovat a kdykoliv rozšířit. Skládají se z alarmové centrály a bezdrátových senzorů. Magnetické spínače nebo otřesové senzory zaregistrují otevřené dveře či okno. Pohybová čidla v místnosti spustí alarm, pokud se tam zdržují nepovolané osoby. Protože v kanceláři či obchodě se nikdo mimo pracovní dobu nepohybuje, je možné sledovat celé jedno podlaží pomocí několika pohybových čidel. Jako první obranná linie ale slouží dveřní a okenní kontakty. Zabrání tomu, aby se vůbec někdo dostal do budovy. Přitom téměř všechna řešení sázejí na odstrašující účinek poplašné sirény. Její ohlušující zvuk – cca 110 decibelů – odpovídá hluku vrtulového letadla ve vzdálenosti několika metrů, což připraví zloděje o klid, který potřebují k překonání zabezpečeného zámku. Současně s tím zařízení informuje majitele nebo jiné kontaktní osoby uložené v systému. To se v závislosti na produktu děje pomocí automatických telefonátů, SMS nebo aplikace v chytrém telefonu. Oslovený adresát pak může rozhodnout, zda se o nápravu postará sám nebo zavolá policii.

Snadná kontrola

Pro zjištění, zda se skutečně jedná o vloupání, se úspěšně využívají videokamery. Přenášejí živý záznam na chytrý telefon majitele objektu, který díky tomu může lépe posoudit situaci. Funkce záznamu kromě toho slouží k následné identifikaci pachatelů. Jakmile zaregistrují změnu obrazu, automaticky spustí záznam. Kamery se nabízí jako doplnění k běžným dveřním či okenním senzorům nebo detektorům kouře a vlhkosti. Pro sledování budovy pak stačí jediná aplikace, která pokrývá celou budovu.

Různá řešení

Ve fungování systémů je jeden principiální rozdíl: cloudová řešení využívají internet k ukládání a vyhodnocování dat. Jsou odkázána na funkční online spojení, které se používá také pro videozáznam a zasílání hlášení. Přístroje bez přístupu k internetu alarmují přes pevnou telefonní linku nebo pomocí mobilní jednotky se SIM kartou. Jsou tak nezávislé na připojení DSL, zároveň to však omezuje rozsah jejich funkcí. Zpravidla pak neexistují aplikace pro chytré telefony a možnost mobilního sledování videa.

K celému sortimentu bezpečnostní techniky: velkoobchod.conrad.cz