česky english Vítejte, dnes je neděle 29. květen 2022

Převodníky různých linek na optiku se zajímavými vlastnostmi

Jak bylo již v časopisu DPS několikrát uvedeno, společnost Papouch s. r. o. dodává řadu převodníků dat a protokolů mezi různými komunikačními standardy. Jedná se o například o ethernet, RS485, RS422, RS232, M-Bus, ModBus, HART, Wiegand a další. Zajímavou skupinou převodníků jsou také tzv. media konvertory, tedy převodníky dat z metalických linek na optické vlákno.

RS232, RS485, RS422 po optickém vlákně s využitím funkce Multi Drop Ring

Zajímavým převodníkem linek RS232/ RS485/RS422 na optické vlákno je typ FOSTCDR (obr. 1). Umí totiž mód Multi Drop Ring, což je skvělá vlastnost umožňující propojit zařízení se sériovou linkou na různých místech do jedné společné sítě. Převodník FOSTCDR umožní, aby se data odeslaná z kteréhokoli připojeného zařízení dostala ke všem ostatním. Systém se chová jako by všechna zařízení byla na jedné společné lince (obr. 2). Propojení funguje i s běžným průmyslovým protokolem Modbus RTU. Dokonce je možné přes převodníky FOSTCDR spojovat zařízení s RS485, RS232 a RS422, což by běžně nešlo.

Převodníky různých linek na optiku se zajímavými vlastnostmi

Napájení převodníku FOSTCDR může být v rozsahu 10 až 30 V. Používá se vícevidové (multimode) optické vlákno, které může být dlouhé až 4 km. Rychlost přenosu je až 460,8 kBd pro RS485/422 a 115,2 pro rozhraní RS232. K připojení vlákna jsou určeny konektory typu ST, převodník se montuje na lištu DIN.

CAN BUS po optickém vlákně

Převodník s označením CANFB slouží k prodloužení a galvanickému oddělení linky CAN po optickém vlákně. Tím je zaručena ochrana zařízení před přepětím do maximálního rozdílu potenciálů 2 000 V a také odolnost před rušením. Převodník CANFB je nezávislý na použitém komunikačním protokolu, takže může pracovat s různými protokoly a délkou rámce.

Maximální přenosová rychlost je 250 kBd. Pro připojení optického vlákna jsou určeny konektory ST, napájení je 10 až 30 V.

Ethernet po optickém vlákně v různých variantách

Přenos ethernetu po optice má smysl v prostředí s rušením nebo když je třeba síť prodloužit nad limit metalického provedení. Firma Papouch dodává různé typy převodníků ethernetu na optiku.

Skupina převodníků EIS se vyznačuje skvělým poměrem cena/výkon. Jednotlivé typy se liší konektory ST nebo SC a určením pro jednovidové nebo vícevidové vlákno.

Převodníky různých linek na optiku se zajímavými vlastnostmi 1

Převodníky ze skupiny EIR jsou určeny do průmyslu k montáži na lištu DIN. Opět je možné vybrat typ s konektory ST nebo SC. Převodníky EIR mají mnoho užitečných vlastností, mezi ně patří i možnost napájení ze dvou různých zdrojů.

Pro velké vzdálenosti přenosu ethernetu po optickém vlákně jsou určeny převodníky typu IE-MiniMc. Používá se jednovidové vlákno, nejvýkonnější varianta dovoluje délku vlákna až 80 km. Převodníky IE MiniMC umožňují rychlost i 1Gb/s, různá napájení a mají další sympatické vlastnosti.

Všechny uvedené převodníky je možné zapůjčit k vyzkoušení a technici společnosti Papouch s. r. o. jsou připraveni poradit s jejich aplikací.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik