česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 08. červen 2023

Termoelektronické sestavy (TES) od firmy Laird

DPS 4/2019 | Součástky - články
Autor: ATD Elektronik

Termoelektrické sestavy (TES) jsou kompaktní jednotky sloužící k regulaci teploty široké škály zařízení, jako jsou například soustavy laserových diod v aktivní optice, lasery v lékařské a průmyslové přístrojové technice, kryty elektronických zařízení, prostory pro uchovávání vzorků v lékařské diagnostice a analytické přístroje a baterie v nejrůznějších automobilových a telekomunikačních zařízeních. TES mají chladicí kapacitu 10−400 wattů a dokážou odvádět teplo z kontrolních zdrojů prouděním, vedením nebo pomocí kapaliny.

Výhody TES oproti konvenčním systémům na bázi kompresorů:

  • Mají kompaktní velikost a nižší hmotnost.
  • Lze je instalovat v jakékoliv poloze a vydávají méně hluku a vibrací.
  • Jsou šetrné k životnímu prostředí, protože nevyužívají freony ani jiné chlor-fluorované uhlovodíky a odpovídají standardům RoHS.
  • Po instalaci mají nízké až nulové nároky na údržbu, což významně snižuje náklady na jejich provoz.

Termoelektronické sestavy (TES) od firmy Laird

Série SuperCool

Série SuperCool je navržena pro precizní regulaci teploty malých komor využívaných v lékařské diagnostice nebo prostor pro uchovávání vzorků v analytické instrumentaci. Výrobky jsou vybaveny vysoce výkonným jímačem tepla na horké straně. TES série SuperCool rozptylují teplo rychleji a efektivněji než běžné termoelektrické sestavy. Tyto jednotky mají výkon 24 VDC a jsou navrženy pro použití ve vnitřních laboratořích. V případě zájmu jsou dostupné individuální konfigurace.

Série Outdoor Cooler

Série Outdoor Cooler pro regulaci teploty skříňkových rozvaděčů je určena pro venkovní použití. Tato série byla navržena tak, aby výrobky odolávaly nepříznivým okolním podmínkám, takže jsou vhodné i pro použití v seismicky aktivních oblastech a nepoškodí je solná mlha, silný déšť s větrem, vysoké teploty ani prach.

Série Outdoor Coller má chladicí kapacitu 100−250 wattů a je dostupná v konfiguraci na 12 nebo 24 VDC. Je určena pro venkovní použití, a to zejména v telekomunikačním a průmyslovém sektoru. Výrobek se standardně prodává spolu s bipolárním termostatem, který umožňuje chladit na požadovanou teplotu.

Série PowerCool

Série PowerCool nabízí nejširší možnosti chladicí kapacity 20−283 wattů. TES využívají indukční průtok, aby rozptýlily teplo na horké straně. Díky specifickému mechanismu přenosu tepla může na chladné straně docházet k absorpci prouděním (jímač tepla a ventilátor), vedením (chladicí deska) nebo pomocí kapaliny (tepelný výměník).

Tato série výrobků je dostupná v konfiguraci na 12 nebo 24 VDC. Pro systémy s chladicí kapacitou od 100 wattů výše je dostupná konfigurace 48 VDC. Série PowerCool je navržena pro vnitřní použití v lékařských, analytických a průmyslových přístrojích.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik