česky english Vítejte, dnes je středa 25. prosinec 2024

Renesas si posvítil na optočleny. Velké součástky vyšly z módy

DPS 2/2020 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Obvody pro výkonovou elektroniku jsou dlouhodobě spojovány s vyšším napětím, takže na jejich rozměrech většinou moc neušetříme. Vůbec proto nepřekvapí, že třeba takové optočleny na deskách plošných spojů jen tak nepřehlédnete. Ato ani v případě, že nebudou zrovna řazeny jeden vedle druhého. Blýskat na lepší časy se ale naštěstí začalo i v tomto oboru.

Velikost není vše. Možná ale bude

Součástky založené na optoelektrických principech je při požadavku na galvanické oddělení signálu sice možné úspěšně nahrazovat integrovanými strukturami s nepoměrně lepší stabilitou, pro nemalou řadu zapojení však stále nabízí slušné parametry a zůstávají proto jasnou volbou. Pravda, fyzikální principy nelze jen tak obejít, nicméně změnit zažité vnímání optoprvků coby nástrojů v docela objemném provedení nemusí být zase tak složité. Zvláště když vezmete v potaz novinky, které nám v závěru roku naservírovala společnost Renesas Electronics [1].

Renesas si posvítil na optočleny.

Jejich vazebním členům určeným do průmyslového sektoru jsme se na stránkách DPS Elektronika od A do Z naposledy věnovali v [2]. Tentokrát však místo nízké prahové úrovně vstupního proudu zdůrazníme spíše „nepatrnost“ ve výsledném fyzickém provedení. V hlavním směru toho příliš nezmůžeme, ovšem stále zde existuje prostor pro změnu v dalších dvou osách. Protože místa okolo nás rychle ubývá.

K osazení na straně spojů

Celkem pět nových optoelektronických vazebních prvků navržených s ohledem na vzdušné i povrchové vzdálenosti 8,2 mm se nyní pasuje do role nejmenších oddělujících součástek pro širokou oblast průmyslové automatizace nebo např. solární systémy [3]. Obvody skupiny RV1S92xxA nebo RV1S22xxA se svými pouzdry širokými 2,5 mm tak ve srovnání s ostatními snižují zastavěnou plochu na desce zhruba o jednu třetinu. RV1S9260A na pozici komunikačního prvku s rychlostí 15 Mbps společně s budičem modulu IPM (Intelligent Power Module) RV1S9213A reprezentují první optočleny v miniaturních pouzdrech typu LSSO5 s roztečí vývodů 0,65 mm, což oproti klasickému provedení znamená jednu polovinu. Díky provedení s výškou 2,1 mm lze navíc novinky osadit přímo na opačnou stranu desky, zatímco na straně součástek tak ušetříme místo pro jiné obvody.

Renesas si posvítil na optočleny. 1

Varianty RV1S2281A či RV1S2211A, zde ovšem s nízkým vstupním DC proudem, pak sází na jednoduché spojení diody a fototranzistoru, zatímco v rámci modelu RV1S2285A se střídavým vstupem ještě očekávejme antiparalelní zapojení dvou diod. Optočlenům rodiny RV1S22xxA stále zůstávají definované vzdálenosti 8,2 mm, šířka pouzdra 2,5 mm nebo i jeho výška lehce přes dva milimetry. Provedení na způsob LSSOP však nyní u veškerých pinů předpokládá rozteče 1,3 mm. Všech pět novinek si rovněž zakládá na oddělení popsaném úrovní 5000 VRMS, resp. i vysoké teplotní zatížitelnosti pro nasazení v drsnějších podmínkách. Někdy se stačí jen vyskytovat poblíž výkonové součástky.

odkazy

[1] Tisková zpráva, https://www.renesas.com/eu/en/about/presscenter/news/2019/news20191212.html

[2] Oddělit neznamená zatížit. U vazebních členů hledíme na proudy, https://www.dps-az.cz/soucastky/novinky/id:64171/oddelit-neznamena-zatizit-u-vazebnich-clenu-hledime-na-proudy

[3] Optoelektronické součástky Renesas, https://www.renesas.com/eu/en/products/optoelectronics.html

[4] Isolation Device Solution for Downsizing of Industrial Automation and Solar Inverter, https://www.renesas.com/doc/whitepapers/optoelectronics/isolation-device-solution-industrial-automationsolar-inverter-en.pdf