česky english Vítejte, dnes je neděle 26. leden 2025

Počítáte každé ppm? Reference od Microchipu v tom jedou s vámi

DPS 1/2022 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Napěťová reference bývá s převodníky spojena tak úzce jako třeba předřadný rezistor se svítivou diodou. Rozdíl však spočívá v tom, že prvně zmiňovaný prvek toho musí zvládnout mnohem více a s ještě lepšími výsledky. Vždyť také z principu ovlivňuje přesnost celého systému. Pokud se mají ve vašem návrhu uplatnit samostatné vnější reference, přizvěte do užšího výběru novinky od společnosti Microchip Technology. Výrobce je nyní cvičí tak, aby se v nevlídných podmínkách dokázaly nejen pohybovat, ale činily tak i s mnohem větší jistotou.

Obr. 1  (jpg)

Malé SOT velké svými výstupy

Precizní systémy sběru dat, řízení baterií ve vozidlech poháněných elektřinou, převodníky s vysokým rozlišením, lékařská elektronika, průmyslové řídicí systémy nebo různá bateriově napájená zařízení – zde všude se mohou nově realizovat přesné napěťové reference MCP1502 v šestivývodových pouzdrech typu SOT-23, které výrobce představil minulý rok v říjnu [1]. Band Gap reference se zvýšenou spolehlivostí a vnitřním zapojením dle obr. 2 využije na svém výstupu budiče, se kterým jako zdroj nebo také proudová nora pokaždé zpracuje odběry o velikosti až 20 mA. Díky svému provedení (chopper) pak struktura začíná stahovat drift směrem k nule.

V praxi již hovoříme o typickém teplotním koeficientu 5 ppm/°C, maximálně však 7 ppm/°C, ale také odezvě na změny vstupu (Line Regulation) nanejvýš 50 ppm/V, resp. stejném parametru, vyjádřeném nyní pro zatížení (Load Regulation) max. 40 ppm/mA (Sink), příp. ještě 70 ppm/mA v režimu Source. Výchozí přesnost systému navrženého pro automobilový průmysl a provozovaného dle požadavků AEC-Q100 třídy 1 v teplotním rozsahu od –40 až do +125 °C zde činí 0,1 %. Typický odběr ze zdroje napájení dosahuje bez jakéhokoli zatížení 140 μA, jen aby v režimu Shutdown dále klesl až na 205 nA. Z pohledu výstupního šumu pak u prvků MCP1502-10 ještě zmíníme jejich eN = 30 μVRMS v pásmu 10 Hz až 10 kHz. K dispozici je rovněž osm různých napěťových variant s 1,024 V, 1,250 V, 1,800 V, 2,048 V, 2,500 V, 3,000 V, 3,300 V nebo též 4,096 V pokrývajících řadu běžných situací.

Obr. 2 a 3  (jpg)

Za jeden dolar

Jestli vám přijde označení nové napěťové reference MCP1502 od Microchipu povědomé, nám taky. Výrobce známý nejen pro své mikrokontroléry přišel už na sklonku roku 2015 s obvody MCP1501, na jejichž osvědčenou architekturu nyní navazuje v ještě větším stylu, kdy původní teplotní koeficient 50 ppm/°C dokáže v rámci stejného teplotního rozmezí v maximu srazit až na jednu sedminu. Jinak se v zásadě mnoho nezměnilo, snad až na menší nabídku dostupných pouzder, která dříve zahrnovala též i osmivývodová SOIC či WDFN, zde o rozměrech 2 × 2 mm. Tak či onak, díky obvodům rodiny MCP150x [3] navrženým pro nejrůznější aplikace vyžadující stabilní, přesný a také opakovatelný převod dat nyní vhodně doplníte MCU, ADC či DAC, a to nejen od stejného výrobce.

Odkazy:

[1] Tisková zpráva, https://www.microchip.com/en-us/about/newsreleases/products/high-precision-voltage-reference-ic-providesvery-low-drift-for-extended-temperature-automotive-applications

[2] Obvody MCP1502, https://www.microchip.com/wwwproducts/en/

MCP1502

[3] Napěťové reference od Microchipu, https://www.microchip.com/en-us/products/data-converters/voltage-references