česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 07. červenec 2022

Reproduktory Visaton – kvalita zvuku, u níž poznáte rozdíl

01.06. 2022 | Součástky - články
Autor: TME

Podívejte se na nabídku reproduktorů nejvyšší kvality.

visaton-banner (jpg)

Visaton je světově uznávaný výrobce vysoce kvalitních reproduktorů a reproduktorových komponentů. Společnost sériově vyrábí nejen širokou škálu všech druhů reproduktorů, ale také pravidelně vyvíjí speciální řešení pro individuální objednávky. Přítomnost výrobků této značky v portfoliu TME není náhodná a rozhodně stojí za to se na ně blíže podívat.

 

Visaton – testovaná kvalita, kterou slyšíte

Od okamžiku svého založení se společnost zaměřuje na velmi vysokou kvalitu, což okamžitě vedlo k velkému zájmu a ocenění jejích výrobků na trhu odběratelů z velmi odlišných průmyslových odvětví a prostředí. To se mimo jiné odráží v přítomnosti značky a jejím zastoupení v několika desítkách zemí na všech kontinentech. Kvalitu produktů a výrobních procesů ve společnosti Visaton potvrzuje také udělený certifikát ISO 9001 a skutečnost, že inženýři společnosti Visaton mají přístup ke špičkovým zařízením, jako je klimatická komora, IP zkušební stanice, 3D tiskárny, komora s konstantním zatížením pro dlouhodobé testy a především moderní měřicí laboratoř s jednou z největších trojrozměrných bezodrazových komor v oboru. Vzorky vyvinuté a vyrobené v souladu s přísnými požadavky jsou důkladně testovány pomocí kalibrovaného zařízení, aby se ověřilo, že finální produkty budou v cílovém prostředí fungovat tak, jak bylo zamýšleno, čemuž napomáhá speciálně implementovaný měřicí systém Klippel. To vše je podpořeno systematickým sledováním všech procesů, a to od konceptu výrobku až po jeho dodání.

Použití reproduktorů Visaton zahrnuje širokou škálu průmyslových a dopravních prostředí, mimo jiné železniční vozy, užitková vozidla, jako jsou například nákladní automobily a autobusy, stavební vozidla a zemědělské stroje, jakož i použití v námořní dopravě (od soukromých jachet až po výletní lodě) a letectví. Součástí nabídky společnosti jsou také systémy pro hotely, obchodní centra, školy, nemocnice apod. a celá řada Hi-Fi / High-End převodníků, sad a příslušenství. Nemůžeme opomenout celou řadu výrobků pro osobní automobily (Car Audio), multimediální systémy a domácí kina. Za zmínku také stojí to, že Visaton je předním specialistou na technologii budiče a nabízí mnoho produktů na ní založených a používaných v mnoha různých oblastech. Jedním z nejčastěji prezentovaných úspěchů společnosti Visaton jsou pasivní reproduktory určené pro železniční a autobusová nádraží v centrech měst, které dosahují požadované srozumitelnosti řeči v přesně vymezených směrech.

Aktuální katalog společnosti je rozdělen do sedmi hlavních kategorií produktů, z nichž každá stojí za bližší seznámení. Následující přehled stručně představuje nejdůležitější skupiny produktů v rámci každé z nich.

 

Visaton pro průmysl

Tato kategorie zahrnuje mimo jiné. širokopásmové reproduktory (8", 6,5", 5", 4", 3,3", 2,8", 2,5", 2,3", 2", 1,8", 1,6", 1,5", 1,3", oválné a obdélníkové v různých velikostech), klasické woofery (6,5", 5", 4"), koaxiální reproduktory (6,5", 5", 4" a oválné reproduktory v různých velikostech), miniaturní reproduktory (2,2", 1,8", 1,6", 1,4", 1,3", 1,1", 0,9", 0,8", 0,63", 0,59"), magnetické a piezoelektrické bzučáky,  středotónové a výškové kužely, kopulovité výškové reproduktory, strukturální zvukové ovládače, tlakové reproduktory (megafony), zapuštěné reproduktory, reproduktory v krytech a reproduktorové sloupy.

 

Technologie budiče – reproduktory bez membrán

Tuto skupinu výrobků lze popsat jako reproduktory bez membrán. Skládá se převážně ze tří prvků: kmitající hmoty, kontaktů pro připojení k zesilovači a montážní desky pro připevnění k buzenému povrchu. Přivedením hlasového nebo hudebního signálu na kontakty se kmitající hmota začne třást s frekvencí přiváděného signálu. Toto kmitání se přenáší na montážní desku a odtud na povrch, ke kterému budič přiléhá. Tímto způsobem začne buzený povrch vydávat zvukový signál. Visaton nabízí řadu strukturálních zvukových ovladačů o průměrech od 30 do 130 mm.

 

Visaton – reproduktory pro veřejná prostranství

Tato kategorie zahrnuje mimo jiné stropní reproduktory (10", 6,5", 5", 4", 3,3", 2", - včetně širokopásmových, HiFi a obousměrných), reproduktory v krytech a reproduktorové sloupy (včetně nástěnných a stropních), závěsné sférické reproduktory, tlakové reproduktory (megafony) a koaxiální reproduktory (6,5").

visaton-VS-DK115S-8_VS-DL-132-T (jpg)
VS-DK115S-8, VS-DL-13/2-T

 

Reproduktory pro použití na lodích (lodní průmysl)

Do této skupiny výrobků pro použití ve zcela specifickém prostředí výrobce zařadil mimo jiné tlakové reproduktory (megafony), reproduktory v krytech, koaxiální reproduktory (6,5"), širokopásmové reproduktory (6,5", 5", 4") a stropní reproduktory (6,5", 5", 4", 3,3").

visaton-vs-dk8p-15w (jpg)
VS-DK8P-15W

 

Reproduktory Visaton pro železniční a autobusová nádraží

Tato kategorie výrobků je úspěchem, kterým se společnost často chlubí, protože se jí povedlo inovativním způsobem dosáhnout zdánlivě nemožného výsledku. Inženýři společnosti Visaton si totiž uvědomili, že hlavním cílem rozhlasových systémů na vlakových a autobusových nádražích je zajistit, aby bylo každé sdělení jasně slyšitelné pro všechny cestující v cílovém místě ve stanici, a to v souladu s přísnou normou DIN EN 60268-16, která stanovuje nekompromisní standardy pro srozumitelnost řeči v tomto akusticky náročném prostředí. Přijíždějící a odjíždějící vlaky vydávají velmi hlasité zvuky, což vyžaduje odpovídající vysokou úroveň hlasitosti, a zároveň hlášení na sousedních nástupištích způsobují nesrozumitelnost ostatních hlášení.

visaton-VS-DK97-8_VS-EX45S-8 (jpg)
VS-DK97-8, VS-EX45S-8

Aby toho nebylo málo, zvuk vycházející z odrážejících se stropů a stěn v uzavřených staničních budovách vytváří další rušivý hluk, který činí jakoukoli zprávu často zcela nesrozumitelnou. To je důvod, proč Visaton vytvořil pasivní nádražní reproduktory, které umožňují dosáhnout požadované srozumitelnosti řeči i v tak náročném prostředí. Tímto jedinečným úspěchem inženýrů společnosti Visaton jsou dipólové reproduktory s plochým panelem, které poskytují požadovanou vysokou úroveň akustického tlaku při jeho správném zaměření. Princip činnosti je poměrně jednoduchý: dipólový reproduktor funguje tak, že vytváří zvukové vlny vycházející přímo z přední a zadní plochy a běžící jedním směrem, zatímco množství zvuku vysílaného do stran, nahoru a dolů je výrazně omezeno. Uspořádání několika takových reproduktorů v řadě nebo v jedné rovině poskytuje ještě více soustředěný zvukový efekt. Kombinací těchto dvou efektů dosáhl Visaton cílených reproduktorových systémů, díky nimž se zvuk před a za reproduktorem šíří pouze v rámci řešeného nástupiště, zatímco na sousedních nástupištích je prakticky neslyšitelný. Tento zvuk také nedosahuje stropu a podlahy, což eliminuje rušivý dozvuk. Základními produkty v této kategorii jsou dipólové reproduktory s plochým panelem různých rozměrů a výkonů a reproduktory vestavěné do ocelové konstrukce.

 

Hi-Fi, High-End reproduktory a reproduktorové sestavy

Tuto kategorii výrobků otevírají hotové reproduktorové sady, které obsahují všechny komponenty potřebné k vytvoření kompletního reproduktorového systému, tedy reproduktory, plně sestavené výhybky, kabely, přípojky a svorky a tlumicí materiál. Díky přiloženým návodům není jejich samostatná montáž do krabic, které si vybral kupující, žádný problém. Dalšími položkami v kategorii Hi-Fi / High-End jsou mimo jiné woofery (12", 10", 8", 6,5", 5", 4"), širokopásmové reproduktory (8", 6,5", 5", 4", 3,3", 2,5", 2,3"), koaxiální reproduktory (6,5", 4"), střednětónové reproduktory (5", 4", včetně kuželových verzí), kopulovité reproduktory (2", 1", 0,8", 0,6", 0,5" – včetně střednětónových a výškových reproduktorů), páskové výškové reproduktory, střednětónové a výškové tlakové reproduktory a stropní reproduktory.

visaton-VS-TIW-300_VS-W170S-8 (jpg)
VS-TIW-300, VS-W170S-8

 

Reproduktory a smontované sestavy pro profesionální použití (studio a pódium)

Tato kategorie zahrnuje jak namontované do krabic sestavy, tak i jednotlivé reproduktory. Mezi ty první patří mimo jiné řady PA 110 H, PA 115 H a Sub PA 240, zatímco ty druhé zahrnují woofery (18", 15"), střednětónové reproduktory (12", 10"), širokopásmové reproduktory (8", 6,5", 5") a střednětónové a výškové tlakové reproduktory.

visaton-VS-WB-10-BK-100V_VS-W200S-8 (jpg)
VS-WB-10-BK-100V, VS-W200S-8

 

Reproduktory Visaton v nabídce TME

Nabídka reproduktorů značky Visaton v katalogu společnosti TME zahrnuje nyní více než 150 položek. Jedná se o reproduktorové sloupy nebo jednotlivé reproduktory. Rozdělení navržené ve vyhledávači bylo provedeno na základě několika klíčových kritérií. To znamená, že klienti společnosti si mohou vybrat podle:

  • typu reproduktoru (bez membrány, stíněný, miniaturní, mylarový, nízkotónový, střednětónový, výškový, s plným rozsahem, stropní, tlakový, univerzální, voděodolný),
  • hladiny zvuku (na mnoha úrovních od minimálně 71 dB do maximálně 110 dB),
  • impedance (4 / 8 / 16 / 20 / 50 Ω \– přičemž 99 % nabídky je v rozmezí impedance na úrovni 4 a 8 Ω), 
  • jmenovitého a maximálního výkonu, kde první zahrnuje hodnoty jako jsou například 0.3 / 0.5 / 1 / 1.5 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6 / 8 / 10 / 15 / 20 / 25 / 30 / 40 / 50 / 60 / 70 / 75 / 80 / 90 a 300 W, zatímco druhý zahrnuje ekvivalenty k prvnímu, v rozmezí od 0,5 do 300 W maximum.

 

Pasivní součástky Visaton

Kromě samotných reproduktorů Visaton nabízí TME také řadu pasivních součástek vyráběných tímto renomovaným výrobcem. Níže uvedený přehled uvádí nejdůležitější z nich.

  • Audio rezistory Jedná se o elektrické rezistory, jejichž úkolem je omezit proud protékající reproduktory. Rozlišujeme mnoho jejich typů, a to v závislosti na použitém materiálu a způsobu montáže. Rezistory Visaton, které najdete v nabídce TME, jsou varianty Metal Oxide (oxid kovu) – všechny s výkonem 10 W a odporem na úrovních 1, 1.5, 2.2, 3.3, 4.7, 6.8, 8.2, 10 a 15 Ω.
  • Polypropylenové kondenzátory Kondenzátory Visaton se vyznačují velmi rychlým nabíjením a vybíjením a prakticky nulovou ztrátou kapacity v průběhu času. Nabídka TME zahrnuje tři modely 250 V DC s montáží THT, s kapacitami 2,2, 6,8 a 10,0 μF.
  • Cívky audio Tato skupina pasivních zvukových komponent se skládá ze dvou podskupin: 19 cívek s magnetickým jádrem a stejný počet bez magnetického jádra (vzduchové cívky).
  • Audio výhybky Tyto nezbytné pro každý audio systém filtry jsou v TME zastoupeny několika jednosměrnými a obousměrnými produkty Visaton. Při impedancích 4-8 Ω se jejich výkony pohybují v rozsahu 100-120 W.

 

Text připravila společnost Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.

Původní zdroj textu: www.tme.eu

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik