česky english Vítejte, dnes je sobota 16. říjen 2021

Piher Sensing Systems: potenciometry s důrazem na stabilitu

03.09. 2021 | Součástky - novinky
Autor: Jan Robenek
01.jpg

Potenciometry (trimry) jsou klíčovou součástí mnoha elektronických zapojení. Používají se často pro přesnou kalibraci a k nastavování obvodů ještě před tím, než bude zařízení dodáno spotřebitelům či průmyslovým odběratelům. Poslouží rovněž jako ovládací prvky k ručnímu nastavení parametrů, např. při ovládání hlasitosti. Často se vyskytují společně s operačními zesilovači, ale najdeme je i v číslicových obvodech, zejména v kombinaci s A/D a D/A převodníky.

Bezchybný provoz mnoha zařízení závisí právě na kvalitě zvoleného potenciometru a jeho odolnosti proti opotřebení způsobenému vnějšími vlivy (vibrace, oxidace či koroze). Totéž platí pro teplotní součinitel, tedy změnu odporu v důsledku teploty. Jeho nastavená velikost by přitom měla v ideálním případě zůstat konstantní, čímž také zajistíme dlouhodobý a správný provoz průmyslových automatizačních zařízení, domácích spotřebičů a spotřební elektroniky, stejně jako celé řady měřicích zařízení, kde již případná chyba vynikne mnohem více.

Při volbě potenciometru by vývojáři měli mít vždy na paměti jeho vlastnosti. Vzhledem k tomu, že distributor, společnost TME, často dodává elektronické součástky pro potřeby sériové výroby, velmi dobře si uvědomuje význam pasivních prvků. Proto svým odběratelům v prvé řadě doporučuje výrobky známých a osvědčených značek. Španělská společnost Piher Sensing Systems, spadající do americké skupiny Amphenol, k nim rozhodně patří. Nabídka jejich potenciometrů zde přitom obsahuje více než sto produktů.

piher (jpg)

Redakčně připraveno s využitím článku Piher Sensing Systems – montážní potenciometry, kde také najdete více informací.

robenek@dps-az.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik