česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 23. březen 2023

Vícekanálové buzení LED s obvody Diodes

24.02. 2023 | Součástky - novinky
Autor: Jan Robenek
01.jpg

Buzení svítivých diod je velmi vděčné téma, ke kterému má aktuálně co říct i společnost Diodes. V lednu totiž představila nejnovější budič LED, obvod AL5887. Řešení se vešlo do pouzder typu QFN s 52 vývody a odhalenou ploškou pro lepší odvod ztrátového tepla, čemuž také odpovídá celkový počet 36 nezávislých programovatelných kanálů – buď pro stejné množství jednobarevných zdrojů světla, nebo také až dvanáct modulů s RGB LED.

Systém v případě barvy počítá s vlastní, 12bitovou pulzně – šířkovou modulací PWM, resp. šesti bity, pokud jde o analogové řízení jasu. Výrobce nabízí rozhraní SPI nebo též I2C. Jednoduše tak lze ovládat spoustu svítivých diod a ošetřit i složitější míchání barev či různé světelné vzory, např. u spotřebičů v chytré domácnosti, nabíjecích stanic pro elektromobily, počítačového hardwaru apod.

V rozsahu od tří do sta procent je funkce stmívání závislá na střídě PWM. Při poklesu pod 3 % pak interní obvody pro zajištění linearity pracují analogově. Ve výsledku lze proto počítat s poměrem více než 100 000 : 1.

Více informací najdete v celé zprávě Dual Digital Interface, Multi-Channel LED Driver from Diodes Incorporated Addresses RGB and Single-Color Solid-State Lighting.

robenek@dps-az.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik