česky english Vítejte, dnes je úterý 29. listopad 2022

Video: Nová verze Gerber X2

gerber vykop.png

Gerber data patří neodlučně k návrhu desek plošných spojů od úplného začátku používání CAD programů pro tento účel. Z dnešního pohledu pro potřeby výroby holých desek se tento formát dat může jevit jako zastaralý a nedostatečný, ale jeho jednoduchost, srozumitelnost a tradice v používání z něj stále činí nejpoužívanější zdroj dat pro výrobu holých desek i pro osazování.  

Současným správcem Gerber formátu je známý výrobce fotoplotrů - belgická firma Ucamco. Ta si je vědoma popularity tohoto formátu i zodpovědnosti, kterou za jeho použitelnost nese a proto před nedávnem přišla s jeho novou verzí nazvanou Gerber X2 (zkráceně jen X2).

X2 nevznikl jako zcela nový formát výstupních dat, nýbrž jako rozšířený standardní Gerber. To umožňuje i další používání stávajících programů a strojního vybavení pro práci s Gerber daty s tím, že nové možnosti formátu X2 nebudou prostě (zatím) využité.

Rozšíření ve formátu X2 spočívá v doplnění některých informací potřebných pro přípravu výroby holých desek. Mezi ně patří například údaje o otvorech (průchozí, slepé, pohřbené), o příslušné vrstvě desky a celkovém složení vrstev (stack up) nebo o vícenásobném rozložení desky v panelu (step/repeat). Výhody těchto doplňujících informací jsou zřejmé – tak např. po načtení Gerber dat desky do CAM programu jsou jednotlivým Gerber souborům desky automaticky přiřazeny odpovídající vrstvy desky, což u předchozí verze formátu představovalo manuální zásah a nastavení. Stejně tak je možné v X2 snadno identifikovat otvory, které nejsou průchozí (slepé, pohřbené), atd.

Video

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik