česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 07. červenec 2022

Kit první pomoci pro opravu desek plošných spojů

DPS 2/2013 | Výroba - články
Autor: Ing. Milan Klauz

Zajímavý produkt nabízí firma Circuit- Medic – malé, specializované sady nářadí, materiálů a návodů pro opravy desek plošných spojů přímo „v terénu“, např. u zákazníka. Tyto sestavy First-Aid Kits for Circuit Boards prezentuje výrobce na svých webových stránkách vč. podrobných popisů, obrázků a videí.

Tyto „lékárničky“ obsahují nářadí vyvinuté na základě mnohaletých zkušeností a osvědčené letitou praxí při opravách lékařské a vojenské elektroniky. Byly navrženy také v souladu s doporučeními organizace IPC pro opravy a úpravy DPS a zahrnují i detailní instrukce a pracovní postupy vycházející z doporučených metod elektronického průmyslu.

Kit první pomoci pro opravu desek plošných spojů

Sestava nazvaná Professional Repair Kit představuje univerzální sadu pro opravu desek plošných spojů. S její pomocí lze opravit plošné spoje, via otvory, položit nový spoj, opravit nepájivou masku nebo i základní materiál desky atd. Všechny potřebné věci pro tyto opravy jsou uloženy v praktickém přenosném kufříku.

Kit obsahuje např. i celou řadu připravených náhrad pájecích plošek a plošných spojů. Tyto tzv. „circuit frames“ obsahují pájecí plošky a plošné spoje vytvořené z měděné fólie, opatřené adhesivem a přitisknuté na podložce. Pomocí nich lze opravit jak poškozený plošný spoj, tak i pájecí plošky různých velikostí a tvarů. Poškozená část se nejdříve odstraní, z „circuit frame“ se vystřihne potřebná část spoje nebo pájecí plošky s kouskem spoje včetně její podložky. Ta se potom přenese na desku, podložka se sloupne a nanesená měděná část se v daném místě přilepí přitlačením nebo zažehlením pomocí nástrojů dodávaných v kitu (bonding press / iron). Celá operace netrvá déle než 30 sekund. Použité suché lepidlo na měděné plošce má výbornou přilnavost k materiálu desky, takže si náhradní spoj či ploška zachovává stejnou funkčnost jako ta původní.

Professional Repair Kit je k dispozici v několika variantách a jeho cena se podle zvolené konfigurace pohybuje mezi necelými 500 až 800 dolary.

Kromě výše popsaného kitu nabízí firma CircuitMedic také sestavy pro specializované opravy, např. BGA rework (BGA Rework Stencil Kit), nebo opravy pozlacených částí konektorů vytvořených plošným spojem (Gold Contact Plating Kit) atd. Dalším je např. Epoxy Kit, který obsahuje sadu deseti epoxidových náplní s nízkou viskozitou, každou rozdělenou do dvou malých zásobníků pro snadné míchání bez nutnosti odměřování. Vytvořené epoxy je čiré s velkou pevností a výbornými elektrickými a mechanickými vlastnostmi. Epoxy slouží k vyplnění otvorů, trhlin a opravám delaminátovaných částí desek.

Firma CircuitMedic je divizí společnosti Circuit Technology Center, která je ve světě známá svou specializací na problematiku oprav a dodatečných úprav desek plošných spojů. Během více než 30 let své existence vyvinula pro tyto účely řadu speciálních nástrojů a postupů, které jsou nyní k dispozici i ostatním firmám v oboru.

Další informace o produktech a službách najdete na www.circuitmedic.com.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik