česky english Vítejte, dnes je sobota 23. listopad 2024

Novinky v organické elektronice

DPS 4/2016 | Články
Autor: Redakce

Zlepšení technologie výroby dotykových displejů

Německá společnost Heraeus spolu s výzkumným ústavem ITRI z Tchaj-wanu (Taiwanese Industrial Technology Research Institute) vyvinuly stabilní proces hromadné výroby filmů potažených materiálem Clevios. Tyto filmy jsou nyní běžně používané v dotykových panelech a snímačích různých elektronických zařízení. Svým zlepšeným výrobním procesem přispěje výrobce ke splnění náročných požadavků na funkčnost dotykových displejů příští generace.

Společná vývojová práce společností Heraeus a ITRI umožnila přenést výrobu z laboratorních podmínek do prostředí hromadné výroby. Zatímco firmy EOC/Nan Ya Plastics Corporation a Eternal Materials dodávají základní film, Heraeus zajišťuje povlečení filmu svým vodivým polymerem Clevios PEDOT – ten zajišťuje mnoho funkcí dotykového displeje. Výsledkem jsou plně funkční, ohebné sedmipalcové dotykové panely vyráběné průmyslovým způsobem.

Díky filmům potaženým polymerem Clevios je možné zhotovit dotykové displeje s lepšími vlastnostmi. Jsou ohebné, oblé nebo 3D a mohou být použité i v nositelné elektronice. Sedmipalcový panel je i nadále schopný vykonávat multidotykové funkce s pěti dotykovými body.

Zdroj: www.heraeus-clevios.com/media/webmedia_local/media/press_and_news/Heraeus-ITRI-Breakthrough-Improvements-Touch-Screen-Production.pdf

Novinky v organické elektronice

Ultratenké sklo

Německá společnost Fraunhofer FEP (Fraunhofer Institute for Organic Electronics, Electron Beam and Plasma Technology), která se věnuje vývoji v oblasti povrchových technologií a organické elektronice, přišla s novým materiálem, o který bude jistě velký zájem – jedná se totiž o ultratenké sklo. Firma Fraunhofer FEP je známá svými výsledky v technologickém vývoji nových materiálů a jejich optimalizací pro potřeby trhu. Nyní se její výzkumníci soustředili na zkoumání ultratenkého skla, zejména na možnosti jeho potažení dalšími materiály na velké ploše. Nejdříve se vývoj zaměřil na vakuové procesy, pomocí nichž je možné ultratenké sklo získat. Následoval výzkum možností práce s tenkým sklem tak, aby se nepoškodilo nebo dokonce neprasklo. Cílem bylo zjistit možnosti potažení tenkého skla vrstvou dalších materiálů, které mu dodají potřebné vlastnosti pro použití v organické elektronice.

Ultratenké sklo může být použito jako substrát, stejně jako k zakrytí v mnoha aplikacích elektroniky, od chytrých telefonů přes zaoblené displeje až k OLED zdrojům světla a fotovoltaice. Zajímavé aplikace se nabízejí zejména v oblasti nositelné elektroniky, inteligentní mikrooptice a dotykových senzorech.

Ultratenké sklo nabízí výjimečné možnosti nanesení průhledných, elektricky vodivých filmů potřebných pro řadu aplikací v elektronice. Navíc má tenké sklo vynikající povrchové vlastnosti v porovnání s běžnými filmy z plastů.

Zdroj: www.fep.fraunhofer.de/en/press_media/04_2016.html