česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 23. březen 2023

Elektronika v automobilovém průmyslu

DPS 3/2013 | Výroba - články
Autor: Ing. Milan Klauz

O tom, že elektronika hraje v automobilech stále větší roli, není jistě potřeba nikoho přesvědčovat. Stačí se jen trochu porozhlédnout v automobilu, ve kterém každý den jezdíme. Kromě vyloženě technických funkcí, jako je například řízení vstřikování paliva nebo ovládání brzd, nám elektronika zajišťuje také různé doplňkové funkce, které nám jízdu zpříjemňují. Vždyť připojení mobilních telefonů, multimediální systémy, vestavěné navigace, parkovací senzory a mnohé další funkce jsou dnes již běžnou součástí nových modelů automobilů. Aniž si to vlastně uvědomujeme, stává se výroba elektroniky pro automobilový průmysl jedním z největších výrobních segmentů elektronického průmyslu. Zde je ovšem vhodné poznamenat, že pojem automobilový průmysl v sobě zahrnuje nejen osobní automobily, ale také motocykly, nákladní vozy, autobusy nebo třeba komunální techniku. Podívejme se na příklad italské firmy MTA, která se specializuje na vývoj a výrobu některých částí elektronického vybavení v dopravních prostředcích, nákladních vozech a traktorech.

Elektronika v automobilovém průmyslu 1

Obr. 1 HMI – informační a ovládací systém ve voze podle koncepce firmy MTA

Firma MTA sídlící poblíž Milána vyvíjí a vyrábí elektrické a elektronické části pro automobilový průmysl již od roku 1954. Své výrobní závody má nejen v Itálii, ale také v USA, Brazílii, Indii nebo i na Slovensku a v Polsku. Své produkty dodává různým světovým výrobcům, takže se s nimi lze setkat nejen ve vozech Lamborghini či Ferrari, ale i u vozů Ford a Renault, motocyklů Ducati stejně jako u Harley Davidson, v nákladních vozech Iveco nebo Volvo apod. Firma MTA se specializuje zejména na vývoj a výrobu tzv. „In-Vehicle Human Machine Interface” (HMI), čímž jsou míněny ovládací a informační systémy na palubních deskách dopravních prostředků. Obr. 1 dobře vystihuje podstatu HMI systému v koncepci moderního vozu z pohledu perspektivy dalšího vývoje a výroby firmy MTA.

Jedním z nových trendů HMI systémů, na který se firma MTA specializuje, je projekce různých údajů přímo před řidiče (např. na přední sklo). Tím, že potřebné informace, jako je rychlost, teplota motoru nebo stav paliva jsou viditelné přímo v zorném poli řidiče (bez nutnosti odklánět zrak od sledování cesty směrem dolů k přístrojové desce), ovlivňuje tento nový HMI systém výrazně bezpečnost jízdy. MTA v současné době zkouší různé typy projekce dat, od přímé projekce na přední sklo přes virtuální obraz až po laserové technologie. Z hlediska kvality jasu, kontrastu, škály barev a rozlišení se ukazuje, že jako zdroj světla dává nejlepší výsledky laser. Prototyp projekce informací před řidiče byl předveden na veletrhu electronica 2012 v Mnichově.

Na veletrhu electronica 2012 byl rovněž představen nový produkt firmy MTA – řídicí jednotka pro parkovací brzdu. Ta navazuje na nový standard ISO 26262 a jeho velmi přísná bezpečnostní kritéria pro elektroniku v dopravních prostředcích založená na analýze rizik selhání zařízení. Řídicí jednotka používá řešení se dvěma procesory, kdy v případě problému druhý (náhradní) přebírá funkci prvního. Jednotka ovládá stejnosměrný motor parkovací brzdy podle zaváděné koncepce nových vozů. Pro firmu MTA to však není žádná novinka, protože už má zkušenosti s elektronickým ovládáním brzd ve svém zařízení, které umožňuje zemědělským strojům spolehlivě zaparkovat na příkrých svazích i po překročení určitých mezních situací.

Elektronika v automobilovém průmyslu 2

Obr. 2 Přístrojový panel MTA pro motocykly BMW řady C600

Jedním z nových výrobků firmy MTA je také např. elektronický přístrojový panel pro motocykly BMW řady C600 (obr. 2). Panel má velký LCD displej, který zobrazuje otáčkoměr i tachometr a další informace, včetně různých zpráv, jako jsou informace o námraze, nízkém tlaku pneumatik, problému se světly apod. Protože je celý displej softwarově ovládán, je možné ho bez nutnosti fyzických úprav přizpůsobit různým požadavkům výrobců motocyklů.

Více informací o firmě MTA naleznete na: www.mta.it.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik