česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 21. listopad 2024

Jak opravit SMD pájecí plošku a plošný spoj na DPS

DPS 5/2018 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

O webovém portálu CircuitMedic [1], který nabízí pomůcky i návody na opravy desek plošných spojů, jsme se již v tomto časopisu zmiňovali v souvislosti s tzv. „Kitem první pomoci“ pro opravy desek [2] a bezpečným připojením drátových propojek na DPS [3]. Tentokrát se zaměříme na doporučené postupy při opravách a úpravách pájecích plošek a plošných spojů.

Oprava a úprava SMD pájecí plošky

Nutnost opravit, upravit či nahradit SMD pájecí plošku na desce plošných spojů může nastat nejen při jejím poškození, ale třeba i v případě, kdy je potřeba změnit její velikost nebo polohu při použití jiné součástky. V každém případě se jedná o kvalifikovaný manuální zásah, na který je potřeba být připraven.

Portál CircuitMedic vysvětluje na stránce „Rework for Pad and Component Mismatch“ [4] pohled na daný problém z hlediska IPC standardů, zatímco pod odkazem „Surface Mount Pad Repair, Film Adhesive Method“ [5] názorně vysvětluje, jak lze pájecí plošky opravit s pomocí jejich pomůcek a postupů. I když se vlastní postup vztahuje na opravu poškozené pájecí plošky, stejně tak platí i pro opravu nevhodné pájecí plošky (obr. 1).

Jak opravit SMD pájecí plošku a plošný spoj na DPS

Nevhodná či poškozená pájecí ploška (bod 1 na obr. 1) se z desky odstraní stejně jako nepájivá maska z konce napojeného plošného spoje (bod 2). Místo na desce, kde má být umístěna náhradní pájecí ploška, musí být rovné a čisté. Novou pájecí ploškou se stane měděná ploška s lepidlem na jedné straně a pocínovaná na straně druhé, která se vybere podle potřebného tvaru a rozměru v opravářské soupravě, kterou lze na CircuitMedic zakoupit. Vhodná pájecí ploška se ze sady plošek odřízne i s kouskem plošného spoje (bod 3) a pomocí proužku polyamidového filmu s lepidlem (Kapton tape) se přenese na desku do odpovídajícího místa (bod 4). Náhradní pájecí ploška se lepicí stranou přitlačí na desku a zažehlí horkým hrotem. Pokud je potřeba, lze podobným způsobem upravit i připojený plošný spoj.

Soupravu pro opravy pájecích plošek lze zakoupit na stránce „201-1400 Land/ Pad Repair Kit“ [6]. Celá sestava, jejíž cena je zhruba 8 000 Kč, zahrnuje vše potřebné, včetně pájky. Je však možné také zakoupit pouze sadu pájecích plošek se spoji Circuit Frame (cca 900 Kč), například CFV002AS Circuit Frame [7].

Oprava a úprava plošného spoje

Pro vytvoření a opravu plošného spoje na desce jsou určeny vodiče z měděné folie, které mají různé velikosti. Ty lze na desku snadno položit, vytvarovat podle potřeby a připájet na pájecí plošky nebo jiné plošné spoje.

Jako příklad je uveden vodič pod označením 115-5210 Circuit Track 0.002" × 0.010" (0.051 mm × 0.254 mm), který je v délce 912 mm dodáván na cívce. Jeho cena je zhruba 1 000 Kč. Nabídka vodičů i celého kitu na opravu plošných spojů je k dispozici na odkazu „201-3130 Circuit Track Kit“ [8].

Celý postup náhrady poškozeného plošného spoje je ukázán na obr. 2. Nejdříve se zkontroluje rozsah poškození a změří se potřebná délka nového spoje (bod 1). Potom se odstraní poškozený plošný spoj, položí nový měděný vodič a jeden jeho konec se připájí (bod 2). Položený měděný vodič se vytvaruje do podoby původního spoje (bod 3). Po dotažení spoje na určené místo se jeho druhý konec připájí (bod 3). Položený spoj se přichytí na desku přelepkou a jeho povrch se zakryje epoxy (bod 4).

CircuitMedic dodává potřebné přelepky k přichycení vodičů (i drátů) na desku a další potřebné vybavení, které je možné zakoupit jednotlivě nebo jako komplet v celé opravářské sadě.