česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 01. prosinec 2022

ChipQuik bezpečně a snadno uvolní SMD součástky z desky

DPS 1/2019 | Výroba - články
Autor: Ing. Milan Klauz

Kanadská firma Chip Quik, Inc., známá svými pájecími pastami, vodivými barvami a dalšími navazujícími produkty, nabízí téměř stejnojmenný produkt (ChipQuik), který snižuje možnost poškození desky plošných spojů při odstraňování SMD součástky.

Jedná se o pájku ze slitiny kovů s nízkým bodem tání, která je navržena tak, aby vydržela být roztavená po delší dobu. Všechny připájené vývody součástky se potřou dodávanou pastou, která nevyžaduje pozdější čištění. Slitina se roztaví do podoby kapky běžným pájecím hrotem, načež se kapka rozetře po vývodech SMD součástky pájecím hrotem. Připájené vývody součástky se působením roztavené slitiny a přidaného pájedla uvolní a součástka může být jednoduše odstraněna ze své pozice, například použitím vakuové přísavky.

ChipQuik bezpečně a snadno uvolní SMD součástky z desky

Celý postup je zachycen na videu umístěném na YouTube [1], zatímco podrobnější informace o tomto i dalších produktech společnosti Chip Quik jsou uvedeny na jejích webových stránkách [2].

Slitina je dodávána ve formě pájecího drátu nebo silnějších tyček jako součást sady pro odstranění SMD z desky pod názvem ChipQuik SMD Removal Kit, a to jak olovnaté, tak i bezolovnaté pájky (Lead-Free). Podle velikosti balení se cena této slitiny pohybuje mezi 17 až 200 dolary.

Tak například nejmenší kit (SMD1NL) pro bezolovnaté pájení stojí 17 dolarů (bez dopravy) a obsahuje asi 6 cm slitiny (ChipQuik Alloy), pastu (no-clean flux) a čisticí podložky (alcohol pads). S jeho pomocí lze odstranit asi 8 až 10 SMD součástek.

Protože produkty firmy Chip Quik nabízí většina známých dodavatelů součástek, jako např. Digi-Key, RS Components, Farnell nebo Mouser, je pro zájemce jednodušší zakoupit balení u nich. Například firma Mouser Electronics ho prodává pod označením 910-SMD1 za 332 Kč.

I když v principu může odpájení SMD součástky z desky proběhnout dobře, otázkou zůstává spolehlivé očištění zbytků na pájecích ploškách. Zmíněné video ukazuje, že by to neměl být problém. Pro potřebu bastlení nebo vývoje se zdá být tento produkt zajímavý.

Na webových stránkách Chip Quik je nabídka i dalších zajímavých produktů. Jedním z nich je např. nová vodivá barva, která umožňuje kreslit spoje na izolační podložku.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik