česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 21. listopad 2024

Pájet? Samozřejmě, efektivně a chytře! Aktuální požadavky na pájecí zařízení

DPS 1/2019 | Články
Autor: Milan Hurban, Rehm Česká republika

Úvod

Je velmi zajímavé, jak se mění požadavky na bezolovnaté pájení v průběhu doby. Na počátku byla hlavním problémem tepelná odolnost součástek při zvýšených teplotách pájecího procesu a především neznámá životnost a spolehlivost spojů pájených bezolovnatou technikou. Výsledky desetiletí práce jsou zřetelně viditelné. Byly vyvinuty nejen robustní, velmi komplexní součástky, ale i celá řada bezolovnatých slitin. Vedle toho byly samozřejmě na základě zkušeností prohloubeny znalosti v oblasti kritérií spolehlivosti bezolovnatých aplikací. S tím úzce souvisí snaha o co nejmenší spotřebu pájecích zařízení, rekuperaci vzniklého tepla, další miniaturizaci výrobků (součástek), vývoj nových čidel, nové metody hlídání a řízení procesu, další posun v rámci Industry 4.0.

Jak dál

Do konce století počítají instituty s navýšením hladiny Baltského moře o zhruba 80 cm. Na první pohled to nevypadá až tak strašně, ale i tato hodnota může znamenat, že se voda ocitne ve dveřích mnoha lidí. Cílem klimatické konference z Paříže 2015 je omezit nárůst teploty ohřevu Země na hodnotu 1,5 až 2 °C. Pro dosažení tohoto cíle je nutné omezit vyzařovaný výkon různých zařízení. Reflow pece nejsou žádnou výjimkou. Je tedy nutné vylepšit efektivitu těchto zařízení. Jednou z cest je zesílená izolace procesních částí zařízení a využití zbytkového tepla za pomocí rekuperace k dalšímu využití. Dá se už dnes ukázat zařízení se spotřebou nižší než 10 kW v provozním stavu. Existuje i možnost využití tzv. Cool-flow technologie, která umožňuje provozovat pájecí zařízení bez nutnosti použití chladicí vody (tedy další spotřeby elektrického proudu např. pro chladicí agregát).

Pájet. Samozřejmě, efektivně a chytře. Aktuální požadavky na pájecí zařízení

Efektivita

Dalším důležitým prvkem moderních pájecích zařízení je bezpochyby efektivní fluxmanagement, tedy čištění procesních plynů. Použití techniky pyrolýzy pomáhá likvidovat zbytky činidel obsažených v pájecí pastě a tepelným rozkladem je změní na neškodný práškový odpad klasifikovatelný v kategorii stavebního odpadu. Snížená náročnost na údržbu přispívá také ke snížení zátěže životního prostředí, kdy interval zásahu v délce cca 1,5 roku je velmi příjemným benefitem použitého procesu. Skutečnost, že rezidua se ukládají ve formě prášku v granulátu pyrolytického reaktoru, přispívá ke snížení zátěže životního prostředí.

Internet věcí

Nejen zapojení zařízení do počítačových sítí, ale i používání inteligentního hardwaru a nových čidel přináší další pokrok ve výrobě elektroniky obecně i ve stavbě nových zařízení. Nová generace tzv. EC motorů přináší novou úroveň pro stavbu „smart“ zařízení. Nejen vyšší účinnost těchto prvků, ale i jejich „zasíťování“, tj. zapojení do sběru všech relevantních výrobních dat, pomáhá vyvinout modernější a „chytřejší“ zařízení. Možnost řízení každého takového motoru dále zvyšuje např. možnost jemného nastavení teplotního profilu. Tedy vedle úspory energie další významný přínos v oblasti kvality výrobních zařízení. Použití RFID čidel umožní zase lepší kontrolu použitých profilů, takto vylepšená komunikace mezi výrobkem a pájecím zařízením zvyšuje nadále stupeň kontroly a řízení vlastního pájecího procesu.

MES, ERP

Sběr dat umožní další významný posun v oblasti řízení a kontroly výrobního procesu. MES (Manufacturing Execution System) a ERP (Enterprise Resource Planning) jsou často používané systémy sběru dat pro účely vyhodnocení a řízení výrobního procesu. Sběr dat a jejich použití např. prostřednictvím chytrých telefonů nebo tabletů umožňuje přístup ke všem důležitým procesním údajům bez nutnosti fyzicky chodit k tomu kterému zařízení.

Závěr

Velmi prudký rozvoj nových technologií i technik, např. sběru dat, je významným prvkem dalšího rozvoje řízení a kontroly výrobních zařízení. Tvoří tak nedílnou součást procesu digitalizace výrobního procesu, tedy celého velkého procesu industriální revoluce čtvrté kategorie nazývané Industry 4.0.