česky english Vítejte, dnes je neděle 24. září 2023

Pokyny IPC pro návrh a osazování DPS s BTC součástkami

DPS 4/2011 | Výroba - články
Autor: Redakce

Nové pokyny organizace IPC pro návrh a osazování desek plošných spojů s BTC součástkami přicházejí na pomoc všem, kteří se zabývají osazováním desek. BTC (Bottom Termination Components) je zkratka používaná pro SMD pouzdra součástek s kontaktními ploškami na spodní straně součástky, obvykle označované jako „No-lead“, např. QFN, DFN, SON, LGA, MLP a MLF. Standard IPC-7093 doporučuje a popisuje celý proces práce s BTC součástkami, který zahrnuje návrh desky, osazování, inspekci, opravy a spolehlivost. Název tohoto standardu je „Design and Assembly Process Implementation for Bottom Termination Components”.

Díky některým svým výhodám se používání BTC součástek během několika posledních let velmi rozšířilo. Jednak představují úsporu pro výrobce součástek, ale hlavně umožňují zkrátit délku plošných spojů vedoucích k vývodům, což je kritický požadavek pro moderní, velmi rychlé součástky. Používání těchto součástek ale současně přináší různé problémy praktického rázu, zejména při osazování. IPC-7093 je proto velkým pomocníkem v zápase s obtížemi, které používání BTC pouzder provázejí.

Podle vyjádření Dietera Bergmana z IPC je při práci s BTC součástkami nutné dodržet velmi striktní podmínky. Dno pouzdra, stejně jako povrch desky, musí být zcela rovné a množství použité pájky musí být úměrné velikosti pájecích plošek na spodní straně součástky.

IPC-7093 také přináší detail techniky rozmístění BTC součástek a pájecí procesy. V dokumentu jsou navíc názorné fotografie a obrázky.

Standard IPC-7093 je určen pro manažery a technické pracovníky v oboru vývoje, osazování, inspekce a oprav. I když jeho pokyny nepředstavují kompletní návod na zacházení s BTC součástkami, umožňuje tento dokument porozumět potřebám vedoucím k úspěšnému výsledku.

Na www.ipc.org/7093 je pro členy organizace IPC tento standard k dispozici za 52 USD (pro nečleny za 103 USD).

IPC je organizace s globální působností, která se specializuje na desky plošných spojů (návrh, výroba, osazování a testování). Vypracovává nejrůznější studie a standardy, pořádá školení, odborné konference a výstavy. Členy IPC jsou firmy elektronického průmyslu z celého světa.

www.ipc.org

Partneři

https://eipc.org/
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik