česky english Vítejte, dnes je sobota 23. listopad 2024

M18 Cube ifm electronic

DPS 2/2020 | Články
Autor: ifm electronic

Mnoho konstruktérů se v dnešní době potýká s problémem minimalizace. Nastávají situace, kde je potřeba do malých prostor navrhnout efektivní a spolehlivé řešení snímání přítomnosti či měření vzdálenosti. Z tohoto důvodu ifm přichází s novou řadou poziční senzoriky M18 Cube s kvádrovým pouzdrem kombinovaným se standardním závitem M18, kde je spojena robustnost, kompaktnost, snadná montáž a spolehlivost v jednom snímači. Vysoká třída krytí a odolné kovové pouzdro zajišťují možnost použití i v náročných průmyslových prostředích. Snímače lze velmi snadno parametrizovat pomocí IO-link nebo pomocí tlačítek. Průběžnou vzdálenost můžeme pomocí IO-linkové karty posílat do řídicích systémů či vizualizovat, kde je potřeba. Podle toho, co chce zákazník kontrolovat, si může vybrat z variant ultrazvukových, fotoelektrických či časosběrných senzorů a dle svých potřeb si navolit adekvátní řešení. Pojďme se nyní podívat na jednotlivé principy těchto tří skupin snímačů.

Ultrazvukové snímače

Ultrazvukové snímače detekují všechny objekty odrážející zvuk a měří čas přenosu po přijetí zvukového signálu. Barva, průhlednost a odrazivost povrchu cíle nejsou relevantní. Na rozdíl od optických senzorů kontrolují širší oblast a nezáleží tedy na tom, jestli se kontrolovaný díl vždy nachází na stejném místě. Ultrazvukové snímače nemohou být ovlivněny světlem a často se používají například pro snímání hladin průhledných kapalin. Ultrazvukové snímače mohou fungovat obdobně i jako světelná závora, kde detekují objekty na dopravním páse, a to nezávisle na poloze natočení. Mají dosah až 1,2 m.

M18 Cube ifm electronic

Fotoelektrické snímače

Všechny fotoelektrické snímače jsou tvořeny vysílačem a přijímačem. V závislosti na tom, zda se světlo z vysílače dostane či nedostane do přijímače, je vyhodnocen výstup. Zákazník si může vybrat typ světla mezi červeným, laserovým a infračerveným.

  • Červené světlo je v krátkém rozsahu snadno viditelné a samo o sobě slouží jako pomůcka pro rychlejší nastavení.
  • Laserové světlo je schopné detekovat i malé cíle u delších rozsahů. Malý světelný bod umožňuje přesné spínací body. Opět je laser pomůcka pro rychlejší nastavení.
  • Infračervené světlo je nezávislé na barvě snímaného objektu u většiny snímaných dosahů a navíc lépe prosvítí znečištěná prostředí, jako jsou prachy, mlhy a páry.

ifm nabízí podskupiny fotoelektrických snímačů v provedení M18 Cube.

  • Jednocestná závora, kde je přijímač a vysílač zvlášť.
  • Polarizované reflexní senzory, kde je přijímač a vysílač v jednom kompaktním zařízení, světlo se z přijímače do vysílače dostane pomocí odrazu světla od prizmatické odrazky.
  • Difuzní senzory, kde je vysílač a přijímač také v jednom kompaktním zařízení. Světlo se odráží přímo od kontrolovaného dílu.

Časosběrné snímače

Časosběrné snímače používají laser pro vysílání modulovaných světelných vln, které se odrážejí zpět od měřeného objektu. Fázová poloha přijímaného odraženého světelného signálu je porovnána s fázovou polohou vysílaného světla. Na základě fázového posunu se poté určuje doba průletu světla a vypočítá se vzdálenost mezi senzorem a objektem. Když se vzdálenost k objektu zvětší, vzdálenost mezi vlnami se prodlužuje − to umožňuje určit vzdálenost k objektu. ifm využívá čip PMD „Photonic Mixer Device“. Díky tomuto principu měření snímačům nevadí nakloněné povrchy ani barvy. Díky IO-linku jsme schopni současně posílat procesní hodnoty vzdáleností a reflektivity. Laserový paprsek má ochrannou třídu číslo 1, není tedy škodlivý pro lidské oko. Tyto snímače mohou měřit vzdálenost, reflektivitu, popřípadě jen spínat na vzdálenost až 1,5 m. Díky integrovanému malému displeji je možné sledovat vzdálenost či reflektivitu v reálném čase přímo na senzoru.