česky english Vítejte, dnes je pátek 19. duben 2024

Elektrické pracovní stoly s nosností 200 kg

DPS 4/2021 | Články
Autor: Ing. Martin Abel

Ergonomie zvyšuje produktivitu. Pohoda zaměstnanců zvyšuje výkon. S tím je spojen větší zisk. Protože efektivita a zisk jsou cílem vedení každé firmy, je snaha postarat se o vhodné pracovní podmínky zaměstnanců. Když se někoho zeptáte, co znamená „ergonomicky přátelský“, nejspíš dostanete spoustu různých odpovědí. Pravdou je, že většina lidí se nemýlí. Nicméně pravdu nemusí mít žádný z nich. Oni vidí pouze malou část z celé problematiky ergonomie. Jedná se o to, aby všechno, co se týká funkce těla, pohybu, zraku, hluku, úrovně osvětlení, spolupracovalo a vytvářelo celkové pracovní prostředí, jež umožní uživateli pracovat bezpečně, snadno a bez obtíží.

Existuje jednoduchý způsob, jak to vyjádřit: ergonomie umožňuje pracovníkům plnit jejich úkoly, dělat to správně, bezpečně, pohodlně a s požadovanou přesností. Dobré ergonomické pracoviště bere v úvahu mnoho typů nábytku, zařízení a nástrojů, jež mohou zaměstnancům zdokonalit samotný prostor. Mohou sem patřit nastavitelné pracovní stoly, židle, příslušenství, řešení skříní na nástroje, sklon odkládacích přihrádek, nastavitelné obrazovky počítačů, opěrky pro ruce, opěrky pro nohy, regulátory teploty, klimatizace, osvětlení, sezení a další.

Obr. 2 stůl (jpg)

Ergonomie je součtem všech těchto prvků. Jsou-li všechny součástky a oblasti snadno dosažitelné a v pohodlných vzdálenostech, minimalizuje se tím množství ohybů, otoček a rozpětí, jež musí pracovník provádět, a tudíž se snižuje námaha, napětí a nepohodlí, což vede k uvolněné pozici a větší efektivitě. Předpokládá se, že výrobní kapacita by byla příznivě ovlivněna, pokud by správná ergonomie byla aplikována napříč všemi procesy. Firmy by měly usilovat o aplikaci ergonomie kvůli omezení absentismu, posílení morálky ve firmě, snížení úrazů zaměstnanců, zlepšování kvality a zvyšování objemu výroby.

Pamatujte, že zranění nemusí být vždy pouze externí, tedy viditelný úraz. Snažte se dívat i pod povrch. Jestliže špatná ergonomie způsobuje stres, může se to projevovat u různých lidí různě a vést k určitému mentálnímu poškození. Všímejte si zaměstnanců, kteří trpí bolestmi hlavy, kožními problémy, depresemi, vysokým krevním tlakem, špatným trávením nebo zpomaleným metabolismem. Hlášení o úrazech nemohou zachytit všechno. Hovořte se zaměstnanci o jejich fyzickém i duševním zdraví a o tom, jak na ně působí složení pracoviště. Naslouchejte a svá zjištění dokumentujte.

Autorizovaný ústav ergonomie a lidských faktorů (CIEHF) uvádí: „Používání zařízení s dobrou ergonomií pravděpodobně snižuje riziko svalových a kosterních problémů. Současně demonstruje vztah zaměstnavatele ke zdraví a pohodě.

Je důležité si pamatovat, že ergonomie nevytváří stabilní řešení pro jednu konkrétní osobu. Většina výrobních týmů se skládá z rozmanité množiny pracovníků. Různá tělesná konstituce, délka paží, různé schopnosti, úrovně zručnosti a síly zraku – to vše je nutno zohlednit. Skutečně ergonomicky příjemné pracovní prostředí nabízí pružnost, možnost regulace a uživatelského přizpůsobení. To znamená, že robustní pracovník, vysoký 190 cm, může být na témž pracovišti během jedné směny stejně jako drobná, štíhlá pracovnice, vysoká 160 cm na jiném. Ergonomická řešení to připouštějí a nabízejí řešení vyhovující všem tělesným typům.

Ergonomicky příjemné pracovní prostředí je dosažitelné. Můžete začít v malém a pokračovat dalšími kroky s osvědčenými výsledky. Kultivujte zdravé pracovní prostředí a zjistíte, že při správných ergonomických základech se úroveň produktivity a výkonnosti začne zvyšovat.

Obr.1 stůl (jpg)

Mezi zdravotní problémy, jež mohou být výsledkem ergonomicky špatného prostředí, patří:

  • syndrom karpálního tunelu,
  • pocit znecitlivělých nebo chladných prstů rukou a nohou,
  • ztráta koordinace,
  • svalové napětí, bolest nebo křeč,
  • zkrácený pohybový rozsah,
  • posun plotének,
  • otékání, zápal nebo ztuhnutí kloubů,
  • zánět šlach,
  • tenisový loket,
  • mravenčení nebo necitlivost rukou nebo prstů.

Finská společnost Treston se řídí při navrhování pracovního nábytku zdravotnickými analýzami, výzkumy, ergonomickými výsledky. V současné době uvedli na trh nové elektrické stoly TED. Pracovní stůl TED je dodáván s rychlým a tichým pohonem nastavení výšky v širokém rozsahu. Tento ergonomický stůl se perfektně hodí pro lehké montážní práce, balicí aplikace, výzkum a vývoj a průmyslové kanceláře. Stůl lze přizpůsobit pomocí příslušenství, které dále zvyšuje ergonomii, uvolňuje místo na stole a zajišťuje pořádek. Stůl vydrží vysoké zatížení a je stabilní ve všech úrovních výšky.

Výška je nastavitelná od 630 do 1 270 mm (rozsah 64 cm) a její změna je díky rychlému a tichému elektromotoru velmi snadná. Rychlost posunu je 22 mm za sekundu, stůl se proto hodí také pro práce, které vyžadují časté střídání vsedě a vestoje. K dispozici je běžná i ESD (antistatická) verze provedení a čtyři velikosti (hloubka 800 mm, šířka 900, 1 100, 1 500 a 1 800 mm). Nosnost stolu je 200 kg, u nadstandardních doplňků 80 kg. Nosnost stolu až 200 kg jej činí vhodným i pro náročné průmyslové aplikace.

Široká škála příslušenství zvyšuje ergonomii stolu, zajišťuje pořádek na pracovní ploše a uvolňuje místo. Příslušenství se umísťuje nad nebo pod pracovní desku stolu. Tyto doplňky poskytují dodatečný úložný prostor, zajišťují pořádek na ploše stolu, zvyšují ergonomii pracoviště a uvolňují místo na pracovní desce.

Příslušenství nad pracovní plochou se připevňuje na svislé a horní perforované profily. Tyto robustní ocelové rámy mají po celé svislé délce díry, díky kterým můžete připevnit příslušenství do optimální výšky. K dispozici jsou průmyslová světla, balancery, pevné i nastavitelné police, držáky na zásobníky, perforované panely, držáky na elektrické zásuvky a přípojky, příslušenství pro balení a další doplňky. Pod pracovní plochu stolu se umísťují zásuvky nebo zásuvkové skříňky, držáky na PC, opěrky nohou či odpadkové koše a na nohy stolu můžete umístit robustní kolečka, díky kterým bude možné celé pracoviště přesouvat.