česky english Vítejte, dnes je neděle 04. červen 2023

Japonský výrobce pájecí techniky HAKKO

DPS 2/2022 | Výroba - články
Autor: Ing. Martin Abel

HAKKO Corporation je japonský výrobce pájecí techniky pro měkké pájení s celosvětovou působností. Značka Hakko je rozšířena hlavně v Asii a USA.

Evropský trh reprezentuje především Hakko Team Europe, kde jsou zástupci Německa, Francie, Švýcarska, Itálie a za Českou republiku firma ABE.TEC. Smyslem je spolupráce a pochopení požadavků evropského trhu, který se liší stát od státu. Japonský trh je postaven především na vysoké spolehlivosti, dlouhodobé životnosti a jednoduchosti ovládání výrobků. Zvláště v době, kdy je Evropa mnohdy přesycena inovacemi. Pro nás, ABE.TEC, je ctí být členem Hakko Teamu, protože jsme ve společnosti silných západních společností jako jediní z tzv. původního východního bloku.

Bez č.1  (jpg)

Historie firmy HAKKO začíná v roce 1952, kdy byla založena společnost Hakko Metal Industries vyrábějící a prodávající kované nástroje a pájedla. O dva roky později vyvinula kompaktní pec na tavení mědi a začala vyrábět první průmyslově vyráběné elektrické pájedlo. Od roku 1958 vyváží elektrická pájedla a pokračuje ve vývoji a vylepšování prodávaných zařízení. Postupně vyvíjí keramické topné tělísko pro elektrická a elektronická pájedla, později pistolovou pájku s automatickým podáváním s elektromotorem určenou pro použití v robotizovaných výrobních systémech. V devadesátých letech minulého století uvedla na trh pájedlo Mach-1 s rychlým náběhem teploty. V roce 1984 bylo zřízeno zastoupení v USA a firma HAKKO obdržela ceny od Administration of the Science and Technology Agency za systém řízení teploty hrotu ručního pájedla. V dalších letech zřídila celosvětovou síť obchodních zastoupení, do které se v roce 1996 zařadila i firma ABE.TEC.

Přelom a začátek 21. století přináší certifikaci firmy ISO 9001, ISO 14001. V roce 2005 uvádějí na trh pájecí stanici FX-951 jako nový průmyslový standard pro bezolovnaté pájení, stanici FX-888D pro velmi snadné užití v průmyslu i pro amatéry. Pokračují ve vývoji dalších zařízení a získávají ocenění Good Design Award pro FX-100 a FR-400.

Bez č. 2  (jpg)

Světový pokrok v technice dokážou houževnatí japonští technici nejen sledovat, ale i tvořit a směrovat. Jako první na světě představili pájecí stanici Hakko FN-1010 v kategorii IoT. Tato stanice je schopna ihned v reálném čase předat informace do datového centra, kde budou data zaznamenána a hodnocena. Je třeba si uvědomit, že díky IoT technologii lze data sbírat v reálném čase prakticky z kteréhokoliv místa na Zemi, kde je přístupná internetová síť. Okamžitý sběr a hodnocení dat procesu pájení v reálném čase dává nebývalé možnosti kontroly kvality pájených spojů.

Ve výrobním programu firmy je kompletní nabídka pájecích stanic s různým výkonem pro různé využití:

  • Pájecí stanice s výkonem 60 W. Tento výkon stanici předurčuje pro běžné pájení. Drobné konektory, mechanické díly a desky plošných spojů. Většinou jde o klasické pájecí stanice, tj. stanice, které nemají vysokou obnovu tepla.
  • Výkon 70 W je typický pro pájecí stanice s vysokou obnovou tepla. S tímto výkonem je možné pájet jak drobné díly, součástky na desce s plošnými spoji, ale také hmotnější díly a provádět opravy.
  • Výkon 100 W pro stanice vyšší třídy, např. stanice IoT, kde se očekává široké spektrum použití díky možnosti sledování on-line kvality pájení.
  • Stanice 105 W jsou určené pro pájení kovových dílů, různých konektorů, velkých měděných ploch na deskách plošných spojů.
  • Pro speciální operace, kde je potřeba extrémní přenos tepelné energie, je určena stanice 300 W.

V nabídce jsou dále stanice pro odpájení a opravy, pájecí lázně, odsávání zplodin a další přístroje pro oblast pájení.

Jaké jsou přednosti výrobků Hakko? Vysoká spolehlivost. Spolehlivost je to, co přesně vystihuje vlastnosti všech výrobků Hakko. Samozřejmě že můžeme konstatovat, že zařízení jsou vyrobená ve vysoké kvalitě, jsou ergonomická, mají intuitivní ovládání, různé funkce usnadňující používání atd. Ale na špičce je právě spolehlivost. Za 20 let, kdy dodáváme zařízení Hakko, nebyla jediná reklamace na funkci zařízení.

Bez č. 3 (jpg)

Proč tomu tak je? Možná je to právě ta japonská povaha. Technici vyvinou zařízení do nejmenšího detailu, mnohokrát otestují, ověří si funkci, užití atd. A začnou vyrábět. Zákazníci si koupí zařízení, odzkouší a jsou spokojení. A zařízení kupují dál, protože jej znají a vědí, s čím mohou počítat, co předvídat, vědí, že se na své zařízení mohou spolehnout.

Výrobky firmy Hakko jsou vysoce hodnoceny a potvrzením toho, že jsou opravdu na vysoké úrovni, je fakt, že bývají kopírovány a padělány. Sami technici získali takové padělky, prozkoumali je a potvrzují, že žádné z těchto výrobků nesplňují standardy kvality. Přijali proto přísná opatření proti porušování duševního vlastnictví.

Obr. 4 (jpg)

Společnost ABE.TEC jako výhradní zástupce japonské firmy Hakko pro český a slovenský trh může jejich výrobky jen doporučit. Hlavní společnosti, které používají produkty HAKKO jsou např. BOEING, FLEXTRONICS, SIEMENS, PHILIPS, MOTOROLA, SAMSUNG, LG, TOYOTA MOTOR CORPORATION a další.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik