česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 07. červenec 2022

Faktory ovlivňující mechanické frézování DPS

Mechanické opracování plošných spojů, jako např. frézování, ovlivňuje celá řada faktorů, a to od vstupních materiálů a manipulaci s nimi až po samotné nastavení stroje.

Faktory ovlivňující mechanické frézování DPS 1.jpg

Obr. 1 Správné zacházení s frézami

Základní typ materiálu bývá obvykle určen předem, na jedné straně zákazníkem na straně druhé technologickými požadavky, proto pro zajištění optimálních podmínek je nutné přizpůsobit základní frézovací parametry.

Faktory ovlivňující mechanické frézování DPS 2.jpg

Obr. 2 Špatné zacházení s frézami

Významnou roli pak hraje výběr nástroje. Oproti frézám z klasických kovových materiálů se jako alternativa nabízí také frézy s DIAMANTOVÝM POVRCHEM. Tento povlak se skládá z různých krystalických a nanokrystalických vrstev. Tloušťka a počet vrstev se liší v závislosti na aplikaci, průměru nástroje a jeho geometrii. Nespornou výhodou v používání nástrojů s diamantovým povlakem je jejich delší životnost. Všeobecně má na kvalitu a životnost fréz velký vliv také manipulace s nástroji, při nevhodném používání hrozí poškození břitů. V případě potřeby se doporučuje nakupovat frézy s již od výrobce nasazeným kroužkem. Frézy jsou obvykle spirálové, pro vnitřní a vnější obrysy. Pro vnější obrys zpracování se většinou používá pravotočivá geometrie, tj. tlak na desky jde směrem vzhůru. Levotočivé spirály vytvářejí na mědi vnějších vrstev otřepy a tlak jde směrem dolů. Pro hloubkové frézování, stejně jako pro obrábění IMS a neželezných kovů jsou vyžadovány dvoubřité dokončovací frézy. Frézy se spirálovým vzorem (typy 11xx, 17xx, 21xx) mají významné výhody z hlediska přesnosti rozměrů. Produkují méně deformací a vytvářejí lepší kvalitu povrchu hrany. Frézy s diamantovým vzorem (typy 12xx, 22xx) o průměru>2,00 mm mají menší životnost.

Faktory ovlivňující mechanické frézování DPS - tabulka

Tabulka: Důležité parametry u frézovacích strojů

V Evropě existuje pouze jeden výrobce v Německu, který je schopen na základě dlouholetých zkušeností při frézování a vrtání plošných spojů vyrábět standardním způsobem na epitaxních strojích. Nanášení probíhá za přísně licencovaných podmínek v trojnásobné vrstvě.

Faktory ovlivňující mechanické frézování DPS 3.jpg

Obr. 3 Vrstvy umělého diamantu

Většina velkých evropských zpracovatelů plošných (Siemens, Würth, Continental) již postupně přešla nebo přechází na frézování s diamantovým povrchem, neboť poskytuje značné kvalitativní výhody a je při dosažené průměrné šesti až desetinásobné životnosti ekonomičtější.

www.inter-conti.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik