česky english Vítejte, dnes je pátek 07. říjen 2022

Ochranné laky, nebo zalévání pryskyřicí – co elektroniku chrání lépe?

11.04. 2018 | Výroba - novinky
Autor: Milan Klauz
obr300x225.png

Na webové stránce společnosti Electrolube je ke stažení článek, který pojednává o rozdílu mezi conformal coating a zaléváním elektroniky za účelem ochrany. Podobně jako v mnoha jiných případech, i zde může odpověď začínat – to záleží. Záleží na tom, nakolik má použitá ochrana elektroniku chránit proti nepříznivým podmínkám okolí. Základní otázkou je, jak je navržen kryt desky plošných spojů. Pokud je jeho základní úlohou ochrana desky proti nepřízni okolí, potom jsou nejčastěji použity ochranné laky (conformal coating), které slouží jako zálohová ochrana. Jestli krytí desky nemůže zajistit primární ochranu desky proti nehostinnému prostředí okolí, potom zalévání pryskyřicí bývá lepší volbou.

Následující otázkou potom může být „Co to vlastně je to ochranné lakování a zalévání pryskyřicí?“ V obou případech bývá materiálem organický polymér, který se vytvrzením stává elektricky izolační vrstvou a který do určité míry odolává chemickým prostředkům a teplotě.  Jako polymér se nejčastěji používá akrylát, epoxid, polyuretan a silikon.

Ochranné laky (conformal coatings) jsou tenké suché filmy o tloušťce 25-100 mikronů a velmi malé hmotnosti, která nijak nezvyšuje celkovou hmotnost osazené desky plošných spojů. Často jsou transparentní, takže je možné identifikovat objekty, například součástky pod nimi. Odolávají chemickým a teplotním účinkům po krátkou dobu. Slabé laky nevyvolávají na povrchu objektů (součástek, atd.) žádné velké pnutí).

Zalévací hmoty se aplikují v silnějších vrstvách, od 0.5 mm výše, většinou podstatně více. Silnější vrstva zvyšuje hmotnost a také cenu zalévání, ale na druhé straně zajišťuje lepší ochranu desky plošných spojů proti nepříznivým vlivům okolí, zejména při dlouhodobém působení.  Pryskyřice také dobře chrání proti mechanickému namáhání, například při nárazu. Silná vrstva tmavě zbarveného zalévacího materiálu učiní zalité objekty téměř neviditelné, což může být vhodné v případech, kdy se jedná o zabezpečení návrhu desky. Odstraněn zalité pryskyřice většinou vede k znehodnocení desky, což může být opět výhodné z důvodů utajení návrhu desky.

Celá zpráva je ke stažení zde

(mklauz) @dps-az.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik