česky english Vítejte, dnes je sobota 23. listopad 2024

Systém pro detekování dronů a UAV v reálném čase

DPS 5/2016 | Články
Autor: Redakce

Německá společnost Aaronia AG představila po čtyřech letech vývoje svůj nový produkt – Drone Detector, který sleduje vyzařování na vf rádiových frekvencích vysílaných UAV systémem dronu a řídicí jednotkou operátora.

Detekční systém je pasivní a neemituje žádné vlastní signály, které by mohly způsobit interferenci s jinými zařízeními (např. na letištích) nebo by mohly operátora UAV upozornit na přítomnost detektoru. Výkon zařízení není ovlivněn ani tmou nebo špatným počasím – pokud meteorologické podmínky dovolí UAV létat, potom může být i zachycen.

Systém pro detekování dronů a UAV v reálném čase

Detektor dronů může mít tyto typy 3D směrových antén:

  • IsoLOG 3D 80-UWB,
  • IsoLOG 3D 160-UWB.

Obě antény pracují v pásmu od 9 kHz do 6 GHz, přičemž jsou ještě k dispozici rozšiřovací jednotky pro případ potřeby sledovat nižší (VLF – pod 9 kHz) a vyšší (6–20 GHz) kmitočty. Detektor dronů má v reálném čase šířku pásma 80 MHz, kterou lze rozšířit až na 175 MHz. Jakmile je signál zachycen, je jeho přibližný azimut zobrazen s přesností, která závisí na použitém modelu antény. Při použití standardní antény Iso- LOG 3D 80-UWB se přesnost azimutu nachází uvnitř 45° úhlu jednoho sektoru antény, ale často je ještě lepší.

Když je potřeba pokrýt větší oblasti, může být do centrálního PC připojeno několik antén a spektrálních analyzátorů. S velikostí pokryté oblasti přímo souvisí i počet potřebných antén a analyzátorů. Několika anténami bude pravděpodobně zachycen jakýkoliv signál, takže výsledek může představovat detailní informace o umístění UAV a/nebo jeho operátora. Protože je systém navržen tak, aby rozpoznával výhradně vf signály spojené s UAV tím, že zjišťuje jejich frekvenci a další charakteristiky, nebude spouštět planý poplach ani při přítomnosti jiných typů vf signálů. V případě, že je ve sledované oblasti několik UAV, systém je zachytí, ať už jsou tito nežádaní návštěvníci stejného, nebo různého typu.

Průměrná doba potřebná pro detekci UAV se pohybuje mezi 10 μs a 500 ms. Tato doba závisí na více faktorech, jako jsou např. komplexnost použitého systému a počet antén. I když se nejlepších výsledků dosáhne při viditelném spojení mezi anténami a UAV nebo jeho operátorem, detekční systém může zachytit a zpracovat i RF signály, jejichž zdroj je zastíněn stromy, křovím nebo třeba skupinou osob.

Více informací najdete na stránkách výrobce www.aaronia.com.