česky english Vítejte, dnes je neděle 26. leden 2025

Nový spojenec IoT. Čidla s cloudem propojí Discovery kit

DPS 5/2017 | Články
Autor: Ing. Jan Robenek

Internet věcí nabízí nepřeberné možnosti. Snad i proto podvědomě očekáváme, že ve své nabídce nebudou „pokulhávat“ ani vývojové nástroje. Jeden takový letos v dubnu představila i společnost STMicroelectronics [1].

Gyroskop, ale i gesta

Discovery kit (STM32L4) vyhrazený právě rychlému návrhu bohatě vybavených uzlů IoT podporuje nejen řadu bezdrátových standardů, ale přidává též ucelenou „sbírku“ nejrůznějších senzorů, se kterými se na jiných kitech jen tak nesetkáme. V praxi to bude znamenat především systémy MEMS, akcelerometry, gyroskopy, magnetometry, senzory tlaku, teploty, vlhkosti, dále pak dvojici všesměrových mikrofonů s číslicovým výstupem, možnost měření vzdálenosti do dvou metrů s využitím technologie FlightSense™ nyní již v druhé generaci, rozpoznávání gest apod.

Pod naposledy zmíněnými funkcemi se kromě ST podepisují rovněž jejich obvody VL53L0X [2] pracující s dobou šíření ToF, jinak též Time-of-Flight. Miniatury z obr. 2 o rozměrech jen 4,4 × × 2,4 × 1,0 mm tvoří pole rychlých detektorů SPAD (Single Photon Avalanche Diode) spolu s filtry a vlastním laserovým zdrojem typu VCSEL (Vertical Cavity Surface-Emitting Laser) o vlnové délce 940 nm. Díky algoritmům běžícím na stejně tak vestavěném MCU dokážou přímo stanovit vzdálenost od objektu v mm a činí tak i v náročnějších podmínkách a bez ohledu na odrazivost cíle.

Nový spojenec IoT. Čidla s cloudem propojí Discovery kit

Prvky v pouzdrech typu LGA s 12 vývody osadíme jak na hlavní, tak i dílčí ohebné verze plošného spoje, kde mohou být schovány za řadou různých krycích skel. A nebude to jen ultrarychlý autofokus nebo sledování uživatele spojené se spouštěním úsporného režimu chytrého zařízení. Nabízí se totiž i ovládání gesty (1D), drony, robotika a internet věcí jako takový, se kterým se opět vracíme k výchozímu kitu.

Rozhraní a rozšíření

Nová vývojová deska to ale nejsou jen čidla. Z pohledu rozhraní zde totiž hovoříme o BLE, NFC, pásmu do 1 GHz nebo Wi-Fi, přičemž jako základ chápeme 32bitové MCU STM32L475 s 80MHz jádrem ARM®, DSP nebo 1 MB pamětí Flash. Chybět nesmí ani další konektory, konkrétně pro Arduino™ Uno V3 nebo PMOD. V kontextu IoT a služeb typu Amazon Web Services, např. pro monitorování zařízení a jejich následné řízení, analýzu dat nebo strojové učení, ještě zmíníme rozšiřující softwarové možnosti X-CUBE-AWS včetně knihoven a příkladů aplikací. Podpora dalších poskytovatelů cloudových řešení by měla následovat.

Discovery kit [3] je k dispozici již nyní za doporučenou cenu 52 dolarů a lišit se bude svou výbavou pro pásmo 915 a 868 MHz.

ODKAZY

[1] Affordable STM32 Cloud-Connectable Kit from STMicroelectronics Puts More Features On-Board for Fast and Flexible IoT-Device Development, http://www.st.com/content/st_com/en/about/media-center/press-item.html/n3946.html

[2] Senzory VL53L0X, http://www.st.com/content/st_com/en/products/imaging-and-photonics-solutions/proximity-sensors/vl53l0x.html

[3] Discovery kit STM32L4, http://www.st.com/disco-l475e-iot