česky english Vítejte, dnes je neděle 26. leden 2025

Arduino – velmi známý pojem

DPS 1/2019 | Články
Autor: Eclipsera

Co je Arduino?

V oblasti slaboproudé elektroniky je Arduino dnes již velmi známý pojem. Původně vzniklo jako učební pomůcka pro studenty, kteří nemají s elektronikou a programováním žádné zkušenosti. K tomuto účelu slouží i dnes, avšak díky své jednoduchosti, univerzálnosti a možnosti rychle vyvíjet prototypy elektronických zařízení si našlo cestu i do vědy a výzkumu, průmyslových aplikací, automatizace, robotiky a příbuzných odvětví, a dokonce i do umění.

Jedná se o vývojovou platformu – a to jednu z celosvětově nejpoužívanějších – která je tvořena open-source programovatelnou elektronikou (vývojovými kity), externími HW periferiemi a vývojovým prostředím Arduino IDE.

Arduino – velmi známý pojem

Vývojové kity obsahují analogové a digitální vstupy a výstupy a je možné k nim připojit externí periferie (spínače, snímače, detektory, výkonové budiče a tranzistory, relé, motory atp.). Kity také přímo podporují komunikační rozhraní UART, SPI a I2C (některé také CAN). Nepřímo (tedy pomocí připojení externího modulu) je podporována také např. komunikace pomocí WiFi, ethernetu, bluetooth, rádiová 433 nebo 868 MHz, průmyslová rozhraní RS232, RS422 a RS485 a mnoho dalších. Díky této modularitě bývá Arduino označováno za „Merkur 21. století“.

Jak začít s Arduinem

S Arduinem může začít opravdu kdokoliv – studenti, profesionální vývojáři, domácí kutilové či například umělci. Z pohledu hardwaru stačí mít k dispozici počítač s operačním systémem Windows, Mac nebo Linux, který má USB port a samozřejmě vývojový kit Arduino. Z pohledu softwaru budete potřebovat vývojové prostředí Arduino IDE [1] (ke stažení zdarma) a ovladače. Z pohledu vědomostí není třeba mít zkušenosti ani s elektronikou, ani s programováním, znalost angličtiny je výhodou, nikoliv však podmínkou.

Jak vybrat vývojový kit? Nabídka Arduino vývojových kitů je široká [2] a pro začátečníka nemusí být jednoduché se v množství typů zorientovat. Vstupní bránou do Arduino světa a také nejvhodnější volbou je Arduino Uno, které má dobrý poměr mezi užitnou hodnotou a pořizovací cenou. Můžete si také zakoupit tzv. starter kit (startovací sadu), která kromě vývojového kitu obsahuje další komponenty (např. senzory, displeje, spínací prvky) a hned od začátku tak budete mít možnost vytvořit komplexnější projekty.

Jak začít s programováním? K Arduinu existuje velké množství návodů v českém jazyce (knihy, internetové články, videonávody, …). Tyto návody krok po kroku popisují, jak Arduino zapojit se vstupními či výstupními periferiemi (senzory, spínací prvky, displeje, komunikační moduly atd.) a jak napsat program. Pro začátečníky je vhodný například seriál článků „Začínáme s Arduinem“ [3].

Profesionální podpora

Pro Arduino je dostupná i profesionální podpora Arduino Development, která nabízí zákazníkům odbornou pomoc ve všech oblastech souvisejících s vývojem Arduino aplikací – od poradenské a realizační činnosti při aplikaci a návrhu elektroniky až po analýzy a optimalizace softwaru a programování. Odborníci z Arduino Development pořádají také kurzy šité na míru pro začátečníky, odbornou veřejnost či vzdělávací instituce. Bližší informace na https://development.arduino-shop.cz.