česky english Vítejte, dnes je neděle 26. leden 2025

Spínač ví o každém pohybu Slunce.

DPS 2/2020 | Články
Autor: Conrad Electronic Česká republika

Jsou věci, na které se v životě spoléháme už od nepaměti. Třeba západ slunce. Nebeské divadlo může být velmi působivé, zvláště když představení začíná pokaždé v jinou dobu. Co ale v případě, že se na základě přírodních rytmů potřebujete zařídit vy sami? Opravdu je nutné mít každý den oči na stopkách? Anebo sáhnete po elektronice, která přirozené střídání dne a noci ohlídá za vás?

Místo čidla kalendář

Osvětlení doma, na ulici či ve výloze, jindy zase řízení vzduchotechniky, motorů a čerpadel nebo jen prostá simulace přítomnosti člověka v objektu. Je nad slunce jasné, že od soumraku do rozbřesku bude potřeba spíše umělých zdrojů. A chytře navržených spínačů, kterým prostá detekce světla nebo tmy nestačí. Fotosnímače jsou proto nahrazovány znalostí skutečné zeměpisné polohy, přesnou časomírou a celoročním rozvrhem. Taková technika pak může být bezpečně ukryta i za několika dveřmi, přičemž poslední dvířka patří klidně rozvaděči. DIN lištu zde totiž ozdobil digitální časový spínač německé výroby s astronomickým programem.

Spínač ví o každém pohybu Slunce.

Systém SC 18.24 easy od společnosti Hugo Müller bdí 24 hodin denně a 7 dnů v týdnu. Nabízí přitom dva bezpotenciálové přepínací kanály s nezávislým řízením, které s odporovou zátěží pokaždé zvládají až 16 A / 250 Vac. Jádro časového spínače je sice napájeno přímo ze sítě, ale díky vlastní baterii mincového typu s udávanou výdrží 10 let se může obsluha s jednotlivými funkcemi důkladně seznámit ještě před prvním zapojením. Vždyť 56 dostupných paměťových pozic nemusíte plnit a stát u toho na žebříku.

Malé řídicí jednotce s klidovou spotřebou 200 mW vévodí přehledný displej společně se čtyřmi tlačítky vybavenými gumovým hmatníkem. Kromě příslušných voleb a jejich potvrzení tak máte možnost pokaždé „vycouvat“ o krok zpět. Jediným stiskem lze navíc vybraný silový kanál s přepínačem jednoduše i aktivovat. Systém reaguje svižně a jednou zadané povely není potřeba znovu opakovat.

Hlavní nabídka časovače SC 18.24 easy zpřístupní funkce programování, nastavení a stejně tak i několik doplňkových možností. Patří mezi ně pět samostatných počítadel hodin a impulzů nebo např. zabezpečení přístupu přes volitelné čtyřčíslí. Polohu zařízení pak definujete na základě směrovacího čísla, resp. souřadnic a časového pásma. Přizpůsobit si můžete i některé další parametry. Naprogramovat časový spínač konečně znamená vybrat jeden ze dvou kanálů, pro který nyní volíte sepnutí v závislosti na skutečném západu slunce, vypnutí během noci, opakované zapnutí nad ránem a samozřejmě též i deaktivaci s prvními slunečními paprsky.

Astronomické funkce se potvrzují nebo zase vypínají zvlášť pro každý den v týdnu, zatímco společný offset ještě posune výsledek až o další hodinu a půl. V obou směrech a s krokem po jedné minutě. Obdobně pak postupujete i v případě navazujících nočních položek, u kterých opět začínáte od pondělí a volíte přitom vlastní časy pro vypnutí a další sepnutí. Zbývá ještě ošetřit aktuální východy slunce, příp. program dále rozšířit o speciální cykly navíc. Kdykoli a v průběhu kteréhokoli dne. A jakmile začnou prázdniny nebo např. svátky, bude systém znovu připraven. Tentokrát již na trvalou změnu. Stačí jen pokaždé zvolit režim a časové období.

Na DIN liště. Den co den

Po připojení k síti se časový spínač Hugo Müller SC 18.24 easy, komunikující rovněž přes NFC, rozzáří bílou barvou. Podsvícení displeje je vypínáno automaticky, nicméně intenzita může být ovlivněna spínacími cykly relé, které si přitom nárokuje vyšší proudy. Zobrazovací jednotka každopádně nabízí vše potřebné, pracuje s řadou symbolů, odlišuje oba kanály a v horní části pak nechává běžet celý popis. Hledáte český návod? Máte ho mít. Stejným jazykem totiž promlouvají také astronomické spínací hodiny. Ale u všech ciferníků, „výrobní seřízení“ od čipu přece nečekáte! Seřiďte si raději čas a sáhněte po anglickém textu. Bude srozumitelnější. Slunce v říjnu vstoupilo do znamení Štíra. Znamená to však, že na štíru musíte být i s programovatelnou elektronikou? Určitě ne. Prostě jen zadejte pokyny, nechte ji spolehlivě pracovat a užívejte si raději věcí, které sama nikdy neuvidí. Protože úchvatné nebeské jevy zná pouze z instrukcí.