česky english Vítejte, dnes je neděle 24. září 2023

Odborný seminář pro uživatele PADS a Xpedition

DPS 4/2014 | Vývoj - články
Autor: Redakce

Začátkem června proběhl v hotelu Akademie Naháč v Choceradech dvoudenní seminář pro uživatele návrhových systémů PADS a Xpedition (dříve Expedition). Organizátory semináře byly firmy CADware a ASICentrum, zahraničním hostem pak Steve Gascogne, aplikační inženýr společnosti Mentor Graphics.

Na programu prvního dne bylo seznámení s novinkami v připravované nové verzi PADS VX a s dalšími perspektivami rozvoje tohoto programu. Největší ohlas mělo představení připravovaného 3D CAD programu, který bude součástí návrhového systému PADS. Jedná se o plnohodnotný 3D modelář, který umožňuje prostorový návrh desky. Protože budou s programem dodávány i rozsáhlé knihovny 3D modelů pouzder součástek, databáze součástek bude obsahovat i potřebné 3D modely. Pro přechod z běžného návrhu desky do 3D stačí pouhé jedno kliknutí myši. 2D a 3D zobrazení může také běžet souběžně, takže při zobrazení určité části desky při práci ve 2D se automaticky zobrazí i odpovídající část desky ve 3D. Prostorové zobrazení umožňuje odměřování vzdáleností mezi jednotlivými plochami součástek, kótování a zjišťování možných kolizí podle zadaných parametrů. Z tohoto důvodu je DRC tabulka doplněna i o 3D data požadavků na návrh desky. 3D také umožňuje prohlížení osazené desky v řezu nebo uvnitř jejích jednotlivých vrstev (obr. 1), přičemž je zobrazení velmi fotorealistické, včetně stínů.

Obr. 1 Ukázka 3D zobrazení v programu PADS

Obr. 1 Ukázka 3D zobrazení v programu PADS

Druhý den semináře byl věnován programu Xpedition, který představuje top řešení návrhu desek plošných spojů v portfoliu společnosti Mentor Graphics. Steve Gascoigne názorně vysvětlil rozdíly mezi programy PADS a Xpedition, jejich vzájemnou kompatibilitu a v případě potřeby možnost přechodu z programu PADS na Xpedition – platformu té nejvyšší třídy.

Uživatelé programu Xpedition potom uvítali praktické ukázky z nové verze tohoto programu, které předvedl zástupce společnosti ASICentrum.

Jedním z hlavních témat semináře bylo i nově upravené kreslení schémat DxDesigner, které je společné oběma programům PADS i Xpedition a které prošlo celou řadou změn. Nové funkce, jako např. Multi-Net Connection a vylepšené ruční propojování zjednodušuje a podstatně zrychluje kreslení spojů ve schématu. Noví uživatelé uvítají např. video záznamy jako pomoc u jednotlivých povelů, které jim názorně vysvětlí význam dané funkce. Na obr. 2 je znázorněna nová forma nápovědy u funkce pro vložení spoje přes několik již umístěných schematických symbolů.

Obr. 2 Video nápověda ve schématu

Obr. 2 Video nápověda ve schématu

Kromě výše uvedených témat byly představeny také další programy firmy Mentor Graphics navazující na návrhové systémy PADS a Xpedition, zejména Hyperlynx pro analýzy signálové integrity a termální analýzy navržené desky.

Partneři

https://eipc.org/
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik