česky english Vítejte, dnes je středa 07. červen 2023

Technologie IQRF v inteligentních budovách

DPS 2/2012 | Vývoj - články
Autor: Jiří Poš, Rostislav Špinar

Technologie IQRF poskytuje kompletní řešení bezdrátových sítí MESH. Je využívána v průmyslovém řízení, telemetrii, automatizovaném odečítání a sběru dat, v sítích veřejného osvětlení inteligentních měst a v jiných smart grids. Velmi vhodná je i pro automatizaci budov.

IQRF Smart House

Systémy domácí automatizace přinášejí pohodlí, bezpečnost, úsporu energie a efektivní využívání prvků moderní domácnosti. V minulosti byly výsadou pouze nejkomfortnějších budov. Díky dnešním jednoduchým, spolehlivým a nízkonákladovým sítím, spolu s boomem chytrých spotřebičů, jsou však již uvedené výhody dostupné i běžným domácnostem.

IQRF uvádí novou generaci bezdrátových modulů komunikujících v pásmu sub-GHz, s integrovaným operačním systémem (OS). Přístup kombinující HW a SW spolu s modulárností IQRF umožňuje snadnou tvorbu systémů podle konkrétních potřeb. Instalace nevyžaduje náročné úpravy ani přestavby. Moduly velikosti SIM karty i menší lze snadno zabudovat do topných, osvětlovacích nebo bezpečnostních systémů.

OS zajišťuje spolehlivý, výkonný a zároveň úsporný protokol s různými algoritmy routování optimalizovanými pro potřeby různých síťových topologií. Kombinace vícenásobných skoků řízených koordinátorem sítě a velmi nízké spotřeby (35 μA) při příjmu je základem „mlčících“ systémů MESH vhodných pro obousměrnou komunikaci bateriově napájených zařízení. Sítě IQRF poskytují domácí automatizaci velkou flexibilitu i díky dynamickému časování. Počet skoků (až 240) a trvání časových slotů (od desítek milisekund až po jednotky sekund) lze nastavit podle potřeb dané sítě.

Technologie IQRF je výhodná i díky jednoduchosti tvorby aplikací. Významně zjednodušuje fázi vývoje a systémovému integrátorovi umožňuje soustředit se pouze na aplikační program. I ten je však díky OS nebývale jednoduchý.

Nové bezdrátové moduly TR-52D a TR-54D

Platforma IQRF pro bezdrátovou komunikaci v pásmech 868 MHz a 916 MHz přichází s novou řadou modulů transceiverů RF s mnoha vylepšenými parametry. Při napájení 3 V dosahují v režimu standby odběr pouhých 900 nA. TR-52D má formát SIM karty, osazuje se do konektoru a volitelně může obsahovat precizní teplotní senzor. TR-54D je modul pro osazení SMT, s dosud nejmenšími rozměry (20,2 mm × 14,9 mm) a s největším počtem I/O pinů (11). Oba typy jsou k dispozici v několika variantách, včetně verze s interní anténou.

Velkým zlepšením je výkonnější mikrokontrolér. Oproti typu používanému staršími TR má lepší architekturu, více instrukcí, dvojnásobnou hloubku zásobníku, rozšířené periferie a je rychlejší. Především však má dvojnásobnou paměť programu (Flash) a trojnásobnou RAM. Uživatelsky lze využívat i sériovou EEPROM.

Nové moduly jsou s operačním systémem v3.00 kompatibilní se svými předchůdci TR-52B a TR-54B. Chystaný OS v4.00 bude již výše uvedené vlastnosti využívat v plném rozsahu, včetně dvojnásobné délky paketů i všech komunikačních bufferů.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik