česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 18. srpen 2022

Squink – výroba desek rychle a jednoduše

Pokud pomýšlíte na výrobu elektroniky doma, nebo pro prototypové účely, potom by vás mohlo zajímat zařízení Squink - the personal electronic circuit factory [1]. Tento jednoduchý, kompaktní xyz souřadnicový stroj (obr. 1) tiskne plošné spoje vodivým inkoustem na různé materiály. V místech, kde mají být vývody součástek se natisknou lepicí body z vodivé pasty. Na ně se ručně nebo opět za pomoci zařízení Squink osadí součástky. Potom následuje vytvrzení vodivého inkoustu a pasty zahřátím hotové osazené desky po dobu asi 15 minut. Příklad takto zhotovené desky je na obr. 2.

Squink – výroba desek rychle a jednoduše

Nejedná se vlastně o nic jiného, než o tištěnou elektroniku, kde je tisk spojů i pájecích plošek prováděn nanášením vodivého inkoustu jednou tryskou na izolační materiál. Přes síťový kabel, USB nebo Wifi je zařízení připojeno k počítači, ze kterého načítá data ve formátu Gerber a png. Vodivý inkoust klade elektrickému proudu odpor měřený na jednotku plochy, v tomto případě uvádí autoři projektu hodnotu 0,0875 Ω/cm².

Tomuto projektu, který zahrnoval vývoj zařízení, testování vodivého inkoustu a pasty a vytvoření potřebného softwaru se věnoval tým nadšenců z Polytechnic Institute of New York University. Jejich snahou bylo vyvinout jednoduchou a levnou výrobu elektroniky a nutno říci, že možnost zhotovení osazených desek na různé materiály vč. ohebných (obr. 3) za pomoci tohoto zařízení je opravdu zajímavá.

 

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik