česky english Vítejte, dnes je úterý 29. listopad 2022

Jak navrhují DPS na zakázku v Dánsku?

PC|SCHEMATIC patří mezi desítku nejznámějších dánských firem, které se zabývají návrhem desek plošných spojů na zakázku. Zárukou kvality služeb této firmy je skutečnost, že v ní pracují návrháři s více než 20letou praxí v oboru. Kromě velmi dobrých znalostí návrhu desek mají také zkušenosti s jejich výrobou, což je pro rychlý a efektivní návrh nezbytné. Jejich projekty pokrývají celé spektrum možných typů obvodů i jejich použití, od miniaturních přístrojů pro nedoslýchavé, přes spínané napájecí zdroje až po komplikované návrhy pro letecký průmysl.

Jak navrhují DPS na zakázku v Dánsku

Podle složitosti desky a požadavků zákazníka provádějí konkrétní návrh v jednom ze tří systémů – IPL, OrCAD neboAllegro. Všichni návrháři tyto programy dobře znají a bez nejmenších problémů jsou schopni plynule přecházet od návrhu v jednom systému ke druhému. Tato vysoká profesionalita a flexibilita pracovníků v kombinaci s kvalitním softwarovým vybavením umožňuje firmě získávat zakázky i z řad velmi náročných klientů.

Zde si zaslouží pozornost u nás nepříliš rozšířený návrhový systém IPL dánské firmy DDE (Dansk Data Electronik). Tento program, ve světě známý spíše pod názvem DDE Supermax, umožňuje návrh snad všech možných typů desek a hybridních obvodů (PCB, MCM, Hybrid layout, Advanced packaging, RF, Microwave, High-Speed atd.). V 90. letech se tento program stal velkou konkurencí jiných špičkových návrhových systémů od předních světových firem. To byl zřejmě také důvod, proč ho před několika lety odkoupila firma Mentor Graphics.

Komplexnost a s tím spojená složitost DPS přináší vysokou náročnost na jejich návrh. Je proto velmi obtížné stanovit dopředu cenu tohoto návrhu jen na základě velikosti desky nebo počtu zapojených vývodů. Výsledná cena je kombinací určitého předběžného odhadu a konečného dorovnání podle skutečné doby potřebné pro vytvoření návrhu (hodinová sazba je cca 750 DKK).

Poptávka po návrhu DPS na zakázku kolísá, ale špičková návrhová pracoviště se o svou budoucnost obávat nemusí. Přestože má Dánsko jen 5 miliónů obyvatel, podniká zde v oboru elektroniky více firem než v celém Česku a Slovensku dohromady. Působnost mnoha z těchto společností zdaleka přesahuje hranice Dánska (Bang & Olufsen, Brüel & Kjar atd.). Poměrně často se tak stává, že poptávka po návrhu DPS převyšuje kapacitu místních návrhářů a zakázky jsou potom realizovány v zahraničí.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik