IPSOFON je elektromechanická náhrada telefonisty a sekretáře, který s pomocí elektromagnetického záznamu na drát, zesilovačů a relé vykonává tyto úkony: zaznamenává telefonní vzkazy, došlé kdykoli a z kterékoliv účastnické stanice, reprodukuje tyto vzkazy kterékoliv účastnické stanici oprávněné k jejich převzetí, atd.
Přístroj vyrábí a propůjčuje švýcarská společnost a je ve Švýcarsku velmi populární. Švýcarsko, zámožný stát, proslulý dokonalou mechanikou a mohutným rozvojem telefonie, je zajisté vhodným rámcem k rozšíření i použití.
IPSOFON používá záznamní aparatury s množstvím automatických funkcí, jež činí jeho konstrukci složitou.
Nemůže-li účastník, v jehož stanici je namontován IPSOFON, převzít telefonní hovor, tu po čtvrtém zvonění uslyší volající v telefonu toto: „Zde je ipsofon firmy Josef Rotter. Vaše sdělení jsou automaticky zaznamenána – pozor – mluvte, prosím – teď.“
A teď si představme, že šéf firmy Rotter chce znát obsah sdělení, došlých v jeho nepřítomnosti, i když je mimo podnik. Zavolá tedy číslo své kanceláře, a když uslyší obvyklé hlášení ipsofonu, využije přestávky po slově pozor a zavolá dvakrát slovo haló. Tím se změní činnost ipsofonu a místo pokynu k mluvení ozvou se z něho pomalu vyslovované číslice 1, 2 atd., až 9, 0. Po vyslovení číslic, které si předem na přístroji nastavil jako heslo, musí nyní jako průkaz oprávnění k odposlechu vyslovit opět dvakrát haló, kdežto při ostatních musí být potichu.
Po reprodukci posledního sdělení ozvou se ve sluchátku dva tóny. Jestliže hned po nich zvolá poslouchající majitel dvakrát haló, může pokračovat se svým sdělením. Nebylo-li použito této možnosti, zazní po třech vteřinách další tón, po němž postačí jediné slovo („smazat“), aby ipsofon samočinně zrušil všechny vyslechnuté záznamy.
Zdroj: Radioamatér č. 9/1947