česky english Vítejte, dnes je sobota 23. listopad 2024

Spolupráce ČVUT a firem v elektronice

DPS 1/2017 | Články
Autor: prof. Ing. Miroslav Husák, CSc.

V listopadu se konalo na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze již desáté setkání významných českých i zahraničních firem působících v oblasti mikroelektroniky a elektroniky se studenty a dalšími zájemci o elektroniku. Akce byla pořádána Katedrou mikroelektroniky v rámci Dne otevřených dveří Fakulty elektrotechnické – obr. 1.

Cílem této akce byla popularizace elektroniky, fotoniky a dalších perspektivních přidružených oborů, které se dynamicky rozvíjejí v České republice a které jsou představovány celou řadou velmi významných firem. V současné době mají nejenom absolventi, ale i studenti velké potenciální možnosti uplatnění. V expozicích firem bylo možné vidět současný stav a perspektivy dalšího rozvoje elektroniky a mikroelektroniky a její integrace v zahraničních průmyslových firmách. Akce významně přispěla k podpoře a přímému propojení univerzitního a firemního prostředí. Zúčastněné firmy významnou měrou přispěly k popularizaci oborů. V elektrotechnických a elektronických oborech je dlouhodobě nedostatek kvalitních vysokoškolsky vzdělaných odborníků, jsou to příležitosti zejména pro absolventy, kteří se mohou velmi dobře uplatnit na světovém trhu práce. Akce se zúčastnilo více než 100 návštěvníků.

Firma ASICentrum z Prahy – obr. 2, jako vývojové středisko švýcarské firmy EM Microelectronic, představila elektronické majáky či spoty (Beacons) určené k periodickému vysílání informací a jejich příjmu na chytrých telefonech. Bluetooth® SMART Beacon EMBC02 firmy EM Microelectronic rozšiřuje vlastnosti předchůdce EMBC01 o přímé vysílání údajů z akcelerometru umístěného společně s obvody EM9301 a EM6819 na jednom plošném spoji. Přenos údajů již nemusí být závislý na datovém či wifi připojení k internetu, u EMBC02 se všechny identifikační údaje spotu + data z akcelerometru přenášejí přímo pomocí protokolu Bluetooth Low Energy (BLE 4.0) do chytrého telefonu. Všechny hardwarové varianty Bluetooth® SMART Beacons od EM Microelectronic jsou kompatibilní se všemi současnými standardy, tj. iBeacon společnosti Apple, otevřený AltBeacon a Eddystone firmy Google.

Spolupráce ČVUT a firem v elektronice

Firma Silicon & Software Systems (S3 Group) se dlouhodobě zaměřuje na poskytování služeb ve vývoji integrovaných obvodů pro OEM partnery – obr. 3. Finální produkty, do kterých jsou vyvíjené integrované obvody určeny, jsou digitální IC/SoC obvody, Mixed-signal SoC obvody a FPGA návrhy. Tyto integrované obvody jsou již tradičně zaměřeny na produkty z oblasti spotřební elektroniky, satelitní/mobilní komunikační techniky nebo průmyslu.

ST Microelectronics z Prahy představila nové aplikační návrhy vyvíjené v Praze využívající mikrokontroléry, mikrokamery, mikrosenzory, akcelerometry a další MEMS produkty – obr. 4. Firma též představila vývoj a výrobu nové generace dotykových displejů realizovaných pro výrobce smart mobilních telefonů.

Firma Rohde & Schwarz, přední světový výrobce vysílací a měřicí techniky, prezentovala měřicí přístroje z vimperské produkce. Návštěvníci se seznámili např. se čtyřkanálovým osciloskopem RTO 1004. Na několika vzorcích také ukázala technologické zpracování mikrovlnných obvodů, které se řadí ke světové špičce. Firma se potýká s nedostatkem absolventů elektrotechnických a strojařských oborů – obr. 5.

Společnost Jablotron Alarms a. s. představila zabezpečovací systém JABLOTRON 100. Jedná se o hybridní zabezpečovací systém, ve kterém lze libovolně kombinovat sběrnicové i bezdrátové prvky komunikující bezpečným šifrovaným protokolem. Díky své variabilitě je řešením pro zabezpečení bytu, obchodu, rodinného domu, skladu i velké firmy. Informace o vloupání, přepadení, požáru, zdravotních potížích a dalších stavech je neprodleně odesílána uživateli nebo bezpečnostnímu centru, které ihned vysílá profesionální zásah v rámci služby střežení objektu. JABLOTRON 100 zároveň nabízí také možnost řešení domovní automatizace (ovládání garážových vrat, brány, topení, osvětlení) a mnohé další – obr. 6.

Conrad Electronic se zaměřil na prezentaci aktualit a novinek z oblasti bezkontaktní termografie (termovize) a možnosti jejího využití. Předvedl nejkompaktnější infračervenou kameru (IR) ze sortimentu prvního výrobce IR kamer Flir (typ C2); předvedl také zajímavé řešení IR kamery pro mobilní telefon (typ Flir One pro Android nebo iOS). Novinky měřicí techniky Voltcraft na prezentaci budily oprávněný zájem (např. klešťový multimetr Voltcraft VC-590 OLED s výborným OLED displejem) – obr. 6.

Spolupráce ČVUT a firem v elektronice 2

Firma SQS Vláknová optika a. s. je výrobcem součástek vláknové optiky a optoelektroniky. Výroba SQS je postavena na vlastním vývoji, který se zaměřuje na inovace a vývoj zcela nových produktů. Prezentovány byly planární komponenty, 1D a 2D vláknová pole, speciální optické propojovací kabely, vysokotlaké a vakuové vláknové průchodky, zákaznické sestavy produktů vláknové optiky, integrované moduly LED s vlastní výrobou čipů s vyzařovacími a spektrálními charakteristikami „na míru“ a komponenty pro převod velmi vysokých optických výkonů – obr. 7.

Firma VESLA s. r. o. zabývající se vývojem a výrobou telekomunikačních a multimediálních zařízení představila novou generaci vícekanálového programovatelného filtr-zesilovače SUPER PROFILER určeného pro příjem televizních a rozhlasových programů z pozemních vysílačů. Výrobek umožňuje zpracování signálů z antén pro různá televizní a rozhlasová pásma v deseti nezávisle nastavitelných kmitočtových filtrech. Dva z těchto filtrů se vyznačují vysokou selektivitou 30 dB/1 MHz. Sloučené signály z výstupu filtrů jsou zpracovány interním výstupním zesilovačem s výstupní úrovní větší než 120 dBμV. Společnost dále prezentovala digitální modulátor a streamer UNIVERSE. Zařízení přijímá jeden transpondér z libovolného zdroje DVB (satelit, pozemní vysílač nebo kabel) a pomocí vložené karty CAM dekóduje placené televizní programy. Výsledný demodulovaný transpondér je k dispozici jednak na koaxiálním výstupu, jednak na výstupu pro IP síť – obr. 8.

Společnost IMA (Institut mikroelektronických aplikací) prezentovala mobilní aplikace IMAcheck ve variantách IMAcheck Farm pro mobilní evidenci výkonů v exteriéru a IMAcheck Service pro sledování výkonů v servisních službách u zákazníků. Dále představila přístupový systém IMAporter Basic s možností RFID, NFC a BLE identifikace i konfigurace, nové řídicí jednotky CKP.41 pro řízení přístupových práv s plně distribuovanou databází obdobnou CKP.44 s možností řízení více přístupových bodů a nový grafický terminál CKP.04. Vybrané prvky jsou již implementovány u zákazníků (Škoda Auto, ČEZ, Westmere Stockholm, ...) – obr. 9.

Katedra mikroelektroniky představila některé výsledky diplomových prací, elektronické systémy navržené a realizované studenty magisterského oboru „elektronika“ se zaměřením na aplikace v zabezpečovacích a přístupových systémech, senzorových technologiích, bezdrátových technologiích, optoelektronických aplikacích a dalších. Celá akce Mikroelektronika byla doplněna možností prohlídky specializovaných laboratoří s vybavením určeným pro výzkum i výuku.

Finále studentské soutěže Bastl-Battle zaměřené primárně na studenty středních škol, kteří se zajímají o elektroniku, se konalo v průběhu akce Mikroelektronika v ČR. Soutěže se zúčastnilo několik dvoučlenných týmů z chomutovské průmyslovky a z Mensa gymnázia v Praze. Cílem soutěže byla popularizace stavby elektronických zařízení, která využívají stavební kity platformy Arduino. I přes jednoduchost základní platformy Arduino se studentům podařilo vytvořit poměrně neobvyklá a zajímavá zařízení jako FM rádio s pamětí pro ukládání oblíbených stanic, otočný radar se vzdáleným přístupem přes internet nebo hudební přehrávač programovatelný přes děrový štítek. Hlavní ceny do soutěže věnovala firma ST Microelectronics – obr. 10.