česky english Vítejte, dnes je neděle 24. září 2023

Setkání výrobců pasivních součástek a senzorů

DPS 4/2017 | Zajímavosti - články
Autor: Ing. Milan Klauz

Začátkem dubna letošního roku proběhlo již šesté Setkání výrobců pasivních součástek a senzorů, které pořádal Evropský institut pasivních součástek (EPCI). Akce, které se zúčastnilo třicet pět zástupců firem a univerzit, se konala v pěkném prostředí hotelu Kramářova chata na Suchém vrchu nedaleko Lanškrouna.

 

Na pořadu prvního dne byly prezentace jednotlivých firem a univerzit, které byly zaměřené na novinky, aplikace a technologie výroby pasivních součástek a senzorů.

 

I když setkání proběhlo naprosto neformálně, bylo z odborného hlediska velmi přínosné. Z přednášky společnosti TDK Šumperk jsem se dozvěděl, že jejich PTC termistory můžeme nalézt nejen v průmyslové technice, ale doslova všude kolem nás − jak v domácích elektrospotřebičích, tak třeba i v automobilech.

Setkání výrobců pasivních součástek a senzorů

Západočeská univerzita v Plzni prezentovala výsledky své práce na chytrém zásahovém obleku pro hasiče, který je vybaven celou řadu různých senzorů. Za toto unikátní řešení získala univerzita dokonce ocenění Zlatý Amper 2017. Několik firem představilo své možnosti spolupráce s Evropskou kosmickou agenturu (ESA), zatímco jiné řeší ve spolupráci s VUT v Brně úlohy spojené se superkondenzátory. Zajímavá byla také prezentace společnosti ELCERAM, která na keramické substráty tiskne vodivé, odporové a dielektrické vrstvy.

Druhý den proběhl ve znamení návštěvy společnosti HaS Lanškroun, která sídlí v nedaleké Dolní Čermné. Je obdivuhodné, jak si menší firma umí vybudovat obchodní vztahy se zahraničím, založené hlavně na práci se součástkami. Kromě jiného se zde měří a balí čipové rezistory, do blistrového pásu se balí SMD součástky a u vývodových součástek se podle potřeby upravují jejich vývody.

S firmou HaS je nerozlučně spjato i nedaleké muzeum, v němž je vystavena sbírka rádiových přijímačů, zejména těch, které se vyráběly v bývalém Československu, a také elektronických součástek z produkce bývalé Tesly Lanškroun.

Partneři

https://eipc.org/
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik