česky english Vítejte, dnes je středa 26. leden 2022

Vystavovatel objevil na vedlejším stánku kopii svého výrobku

Zástupci německé firmy Gruner AG [1] se na loňském veletrhu electronica v Mnichově nestačili divit, když v sousedním stánku jednoho asijského výrobce objevili kopie svých výkonových polarizovaných relé.

Nejdříve se jim relé zdála jen dost podobná, ale když na jednom z nich odstranili kryt, nebylo pochyb – jejich patentované řešení bylo kompletně okopírováno. Další překvapení je pak čekalo v katalogu tohoto konkurenčního výrobce, kde dokonce našli svůj vlastní obrázek relé.

Vystavovatel objevil na vedlejším stánku kopii svého výrobku

Snad poprvé se tak stalo, že německý výrobce zahájil právní kroky přímo na výstavišti. Protože měl své relé v Německu chráněno patentem, vydal zemský soud v Mnichově okamžitě příkaz k odstranění okopírovaného relé ze stánku konkurenčního výrobce.

Během zásahu musel být stánek firmy „NCR Industrial-Clion Relay Co., Ltd.“ na nějakou dobu dokonce uzavřen. Bohužel se nepodařilo přesvědčit vykonavatele soudního příkazu ke kontrole dalších vystavených relé, protože by se u nich musel odstranit kryt, což nebylo možné provést bez jeho poškození.

O týden později se firma Gruner AG s touto plagiátorskou firmou opět setkala, tentokrát na výstavě ve Španělsku. Protože však v této zemi nemá své relé patentováno, nemohla vystavování jeho kopií nijak zabránit.

Podle studie společnosti Ernst & Young způsobily v roce 2015 v Německu nelegální kopie výrobků škodu ve výši 56 miliard eur. Největší ztráty utrpěly zejména menší a středně velké společnosti, které se dopracovaly k úspěšnému postavení na trhu díky mnohaletému výzkumu, ale nemohou si dovolit právní ochranu svých výrobků po celém světě.

I když okopírování výrobku bez nákladů na vývoj usnadňuje cestu k jeho výrobě a následně i k levnému prodeji, neznamená to, že prosté kopírování zaručuje dostatečnou kvalitu.

Kvalitní výrobky jsou výsledkem dlouhodobého vývoje a detailních znalostí o daném produktu, jsou neustále inovovány na základě zkušeností získaných z výroby, provozu i z dalšího vývoje, a to je něco, co plagiátor nemá k dispozici. Proto i kvalita okopírovaného výrobku nebývá srovnatelná s originálními produkty, přestože vypadají na první pohled stejně.

ODKAZ

[1] www.gruner.de

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik