česky english Vítejte, dnes je středa 25. prosinec 2024

Chytré dveře – moderní řešení pro chytrou domácnost

DPS 4/2017 | Články
Autor: Marek Čejka

Máte rádi moderní technologie, nebráníte se inovacím a snažíte se zařídit skutečně chytrou domácnost, chytrý bytový dům nebo chytrou firmu?

Vaší pozornosti by neměl uniknout nejnovější vynález, který řeší skutečně všední problém každodenního života, a to způsob, jakým se do svého chytrého místa dostanete. Řeč je o chytrých dveřích a o tom, jakou další užitečnou funkci může získat váš chytrý telefon.

Obr. 1 Stačí jen přiložit telefon nebo čip a jste doma, Obr. 2 U řešení ENTR a Danalock není zvenku poznat, že je zámek něčím neobvyklý

Na trhu existuje již několik řešení, které z obyčejných dveří udělají tzv. „chytré“, a dnes si představíme tři z nich. V první řadě stojí za to upozornit, že nebude potřeba měnit vaše milované staré „hloupé“ dveře, chytrá proměna se odehrává hlavně v oblasti zámku a dále se už vše odvíjí od zvoleného řešení.

V naší pomyslné soutěži „Které dveře jsou nejchytřejší“ si představíme následující řešení: domácí řešení české firmy IMA zvané IMAporter a dvě zahraniční řešení: ENTR společnosti Mul-T-Lock a Danalock společnosti Poly-control.

Všechny systémy mají společné to, že se snaží usnadnit přístup do objektu vám a dále všem, které chcete pustit dovnitř – ať už jde o nájemníky, zaměstnance, přátele, nebo řemeslníky.

Klíče můžete klidně zapomenout doma, protože k otevření vám bude u všech tří systémů stačit například chytrý mobilní telefon se speciální aplikací.

Ještě než se dostaneme k podrobnějšímu popisu jednotlivých řešení, je v první řadě potřeba si uvědomit, jaký typ objektu se snažíme zabezpečit. Systémy ENTR a Danalock jsou řešeními určenými pro správu jedněch konkrétních dveří – typicky vchodových dveří do bytu nebo domu. Jejich cílovým místem využití je byt nebo rodinný dům s jedinými vchodovými dveřmi. IMAporter se nejlépe uplatní ve větších objektech, jako jsou bytové domy nebo obchodní prostory, kde je větší počet uživatelů, ale dá se použít i všude jinde tam, kde chcete mít jistotu trvalého řešení do budoucna, o které se nebudete po prvotní instalaci muset starat.

Obr. 3 Klíčům odzvonilo, vše nyní zvládne mobilní telefon

V jednoduchosti instalace a následného používání spočívají největší rozdíly mezi jednotlivými řešeními. Systém IMAporter vyžaduje instalaci od odborníka, především proto, že je potřeba ke čtecímu terminálu přivést zdroj napájení, a následně jej propojit s dveřním zámkem – ten může být libovolný elektromechanický, jaký už ve dveřích možná je. Systém ENTR také vyžaduje instalaci od zámečníka – napojí se sice na běžnou FAB vložku, ale tuto operaci byste sami pravděpodobně nezvládli. Jediný Danalock slibuje, že instalaci zvládnete úplně sami, protože nevyžaduje žádnou manipulaci s vložkou jako takovou, pouze se na ni zvenku (z vnitřní strany dveří) namontuje. Podle zkušeností uživatelů ale není realita tak jednoduchá, a pokud nejste kutilové, skončíte nejspíše zavoláním odborníka tak jako tak.

Případná prvotní práce navíc se začne vracet za dva až tři měsíce po instalaci. To totiž systému ENTR začnou docházet baterky. Ty můžete nabít přiloženou nabíječkou, pokud máte blízko dveří zásuvku, anebo bezdrátovou nabíječkou (vlastně takovou powerbankou). Ta se však prodává zvlášť a není nijak zabezpečena proti odcizení.

Systém Danalock slibuje výdrž až rok na čtyři integrované 3V baterie. Ani jedno z jednodušších řešení – ENTR nebo Danalock – tak není příliš vhodné pro dveře umístěné ve společných prostorách objektu. Jedině u řešení IMAporter se nemusíte obávat, že se v klíčovou chvíli nedostanete domů. Díky přímému napojení na zdroj energie k vybití nikdy nedojde.

Jak funguje samotné otevírání dveří? Všechny tři systémy kladou důraz hlavně na mobilní aplikaci, která se pomocí technologie bluetooth, případně NFC (IMAporter), spojí s čtecím zařízením nebo samotným zámkem a na základě šifrovaného přenosu údajů dveře odemkne. Systém IMAporter dále podporuje řadu čipových technologií, a tak může být klíčem i klasická čipová karta nebo klíčenka. K systému ENTR se prodává zvlášť ještě čtečka v podobě krabičky, již lze umístit zvenku poblíž dveří a která obsahuje buď číselnou klávesnici (pro odemykání PINem), anebo navíc ještě čtečku otisků prstů. Kromě těchto metod nabízí ještě – opět zvlášť dokoupitelný – dálkový ovladač pro majitele, kteří chtějí pustit domů své známé, aniž by se museli zvednout od televize. Systém Danalock kromě mobilní aplikace jiné možnosti otevírání nenabízí, ale slibuje jejich příchod v průběhu roku. Všechny chytré dveře jde nicméně stále v případě potřeby či nouze otevřít i klasickým klíčem.

Podle čeho se nejjednodušeji rozhodnout, který ze systémů je pro vás ten nejvhodnější? Jedním z nejdůležitějších kritérií je bezesporu počet plánovaných uživatelů. Zjednodušeně řečeno, čím více lidí má dveřmi projít, tím více starostí s klíči si potřebujete ušetřit a tomu musí odpovídat zvolený systém. Například systém ENTR povoluje mít nastaveno najednou maximálně 20 uživatelů, a opět se tak potvrzuje, že není vhodný pro nic většího než jednu domácnost. IMAporter naopak nabízí správu až 1000 uživatelských kont, dá se tak bez problému využít nejen v bytovém domě, ale i velké kanceláři. K čemuž je určen také proto, že bez problému zvládá centrální správu více dveří najednou, což u ENTRu nebo Danalocku nejde, neboť jde o řešení jen pro jeden konkrétní zámek.

Suma sumárum, chytré dveře nejsou jen módním výstřelkem pro vyšperkování vaší geniální domácnosti, ale skutečně praktickým vylepšením, který každý správce domu nebo domácnosti jistě ocení. Stačí si jen vybrat.