Šestnáctý ročník embedded world Exhibition&Conference opět potvrdil, že se jedná o přední světovou akci zaměřenou na mezinárodní embedded komunitu, přičemž internet věcí a digitální svět byly hlavními náměty. Více než tisíc vystavovatelů přilákalo přes 32 tisíc návštěvníků ze 78 zemí světa.
Výstavu doprovázely dvě konference na téma embedded world a electronic display, které zaznamenaly rekordní účast více než dvou tisíc zájemců. Tématem konference embedded world bylo „Embedded Goes Autonomous“, přičemž prezentace byly rozděleny do 7 skupin: Internet of Things, Embedded Vision, Autonomous Systems, Security & Safety, Embedded OS, Hardware Engineering a Software & Systems Engineering. Celkem proběhlo 36 přednášek, které daly zúčastněným přístup ke kvalitnímu know-how. Konference zaměřená na elektronické displeje se věnovala nejnovějším technologiím v této oblasti, jako jsou LCD, OLED, ePaper, ohebné a 3D displeje, ale také uživatelská rozhraní a dotykové obrazovky.
Jako každoročně i tentokrát byly vyhlášeny nejlepší exponáty výstavy. Firma Antenova Ltd. získala cenu v kategorii Hardware s produktem Robusta Antenna SR4G031, společnost Embedded Trend GmbH & Co. KG uspěla v kategorii Software se svým byET engine, zatímco firma Data I/O Corporation obdržela cenu v kategorii Tools za SentriX.
Na výbornou proběhla i další, již tradiční, akce − Student Day. V pořadí devátý Student Day konaný v rámci výstavy embedded world přilákal více než tisíc studentů z celé Evropy. Dr. Christoph Kucklick, šéfredaktor časopisu GEO, ve svém proslovu ke studentům poukázal na „radosti i strasti“, které s sebou titul inženýra přináší.
Příští výstava − embedded world Exhibition&Conference 2019 − proběhne opět v Norimberku ve dnech 26.–28. února 2019 [1].
Výstava a konference LOPEC 2018, která proběhla v první polovině letošního března v Mnichově, měla jednoznačný výstup − tištěná a organická elektronika se stává každodenní současností našeho života. Není to přitom tak dlouho, zhruba deset let zpátky, kdy byla otázka možností její výroby, stejně jako perspektivy použitelnosti, nejasná či mnohdy dokonce skeptická.
Zde je na místě alespoň stručně vysvětlit, co se pod tištěnou a organickou elektronkou míní. Tištěná elektronika (Printed electronics) skutečně pojednává o možnostech tisku elektronických obvodů na dielektrický materiál, jako je papír, folie, plast, sklo atd. Elektronické obvody sestávají ze spojů a jednoduchých součástek − rezistorů, kondenzátorů, indukčností, ale také tranzistorů a diod. K tisku spojů i součástek se používají vodivé inkousty s určitými vlastnostmi, které ve velké míře umožňují právě organické materiály (odtud organická elektronika). Polovodiče založené na organických materiálech nemají sice takové vynikající vlastnosti, jako mají ty křemíkové, ale zato jsou volně dostupné a vznikají tiskem při běžných teplotách. Tiskem lze vyrobit i obdobu desky plošných spojů, když se mezi křížící se spoje natiskne izolační vrstva. Pro tisk na kontinuálně se pohybující materiál se používají běžné rotační tiskárny, zatímco pro tisk individuálních kusů jsou určeny inkjetové tiskárny.
Hlavním tématem výstavy LOPEC jsou od samého počátku výrobní zařízení, materiály pro tisk, vodivé inkousty a výrobní technologie, konference se pak věnuje této problematice na teoretické úrovni.
A tak zatímco výstava ukázala praktické výsledky, zejména v podobě ohebné tištěné elektroniky, konference se 188 prezentacemi poskytla všem zájemcům cenné informace, rady i nápady na další výzkum a aplikace. Na výstavu zavítalo na dva a půl tisíc návštěvníků z 51 zemí světa, což je zhruba stejný počet jako v předchozím roce. Mezi největší ze 153 vystavovatelů z 21 zemí patřilo jako obvykle Německo a Rakousko, následované Velkou Británií, Švýcarskem a Francií.
Zájem odborné veřejnosti tak opět potvrdil, že je LOPEC přední platformou, kde se formují myšlenky, nápady a trendy v oboru organické a tištěné elektroniky.
Příští výstava LOPEC 2019 se bude konat opět v Mnichově ve dnech 19.–21. března 2019 [2].