česky english Vítejte, dnes je úterý 03. prosinec 2024

Elektronky, o kterých jste možná neměli tušení

DPS 4/2021 | Články
Autor: Ing. Milan Klauz

Na Facebooku lze občas nalézt zajímavé skupiny. Jednou z nich je například Crazy Electronics, která se zabývá elektronikou, hlavně vysokým napětím a stavbou Teslova transformátoru. Doporučuji se podívat na fantastické fotky jejích pokusů, které tak trochu připomínají záběry ze Star Wars [1]. Mě ale zaujala jedna neméně fantasticky vypadající elektronka, která, jak jinak, ke své práci vyžadovala vysoké napětí a dávala tušit i pořádný výkon. Lukáš Koval, jeden ze správců zmíněné facebookové stránky, souhlasil s publikováním informací o několika dalších elektronkách z jeho sbírky.

Tyto elektronky, ruské resp. sovětské výroby, jsou již staršího data. Zajímavé nejsou ani tak svými technickými parametry či zemí původu, ale spíš svými úctyhodnými rozměry a nevšedním vzhledem, kterému čas neubral nic z jistého kouzla.

Modulační trioda GM-2B

Elektronka s chladičem GM-2B (obr. 1) patří do větší „rodiny“ elektronek používaných ve specifických typech zařízení. Je menší „sestrou“ elektronky GM-3B, která je jí vzhledově velmi podobná. Jedná se o modulační triody používané pravděpodobně ve vojenské, ale i v průmyslové elektronice. GM-2B se může pochlubit anodovou ztrátou 2,5 kW, zatímco větší GM-3B dokonce 7,5 kW. Další technické parametry jsou uvedeny v dokumentu [2].

Obr.č. 1 a 2 GM a GMI (jpg)

Elektronka GMI-42B s keramickým tělem

Na obr. 2 je elektronka GMI-42B vyrobená v roce 1994. Tato modulační impulzní trioda se stíněnou mřížkou byla zřejmě používaná v radarech a různých impulzních generátorech. Stínění připojené na katodu mělo chránit mřížku před možnými výboji vysokého napětí na anodě. Je zajímavá nejen svým vzhledem, ale také svými parametry − její pulzní katodový proud totiž činí úctyhodných 33 A při anodovém napětí 33 kV, zatímco anodová ztráta je 500 W. Žhaví se napětím 26 V, pro které je typický proud 3,4 A, přičemž jen samotné nažhavení trvá 3 minuty. Keramické provedení těla, na rozdíl od skleněné baňky, zajišťuje výbornou mechanickou odolnost. Co není z fotografie patrné, jsou její rozměry a hmotnost – průměr zhruba 90 mm, váha 1,2 kg. Další technické parametry jsou uvedeny v dokumentu [3] od Svetlana Electron Devices, amerického prodejce ruského výrobce Svetlana.

Firma Svetlana (СВЕТ ЛАмпы НАкаливания) [4] se sídlem v Petrohradě vyráběla elektronky všech možných typů téměř sto let, jejich výrobu ukončila v roce 2012. Dodnes je známá svými elektronkami pro audiotechniku, zejména typy 6L6 a EL34, které je možné ještě dnes koupit v originálním balení na eBay za cenu několika tisíc korun [5].

Modulační tetroda GMI-2B

Elektronka GMI-2B je mezi ostatními elektronkami skutečným Goliášem, když průměr její skleněné baňky je 21 cm a hmotnost téměř 5,5 kg. Na obr. 3 je zachyceno žhavení této obří modulační tetrody [6] používané v pozemních radarech, kde spolu se třemi dalšími budí magnetron. Její zvláštností je deset paralelně spojených systémů, což zajišťuje možnost spínání velmi vysokých proudů (katodový proud činí až 110 A). Pracuje s maximálním anodovým napětím 32 kV a trvalou anodovou ztrátou až 900 W. Chladič je umístěn nad vrchní částí skleněné baňky, ten se však díky jeho velké hmotnosti používal jako „podstava“ celé elektronky a elektronka se tedy montovala vzhůru nohama, paticí nahoru.

Obr. č. GMI (jpg)

Odkazy:

[1] Crazy Electronics: www.facebook.com/electroshitposts

[2] https://frank.pocnet.net/sheets/018/g/GM2B.pdf

[3] GMI-42B: https://frank.pocnet.net/sheets/164/g/GMI42B.pdf

[4] Svetlana: https://en.wikipedia.org/wiki/Svetlana_(company)

[5] EL34: www.ebay.com/sch/64627/i.html?_from=R40&_nkw=svetlana

[6] GMI-2B: www.ostron.de/Bauelemente/Roehren/Senderoehren/

Impuls-Senderoehre-GMI-2B.html