česky english Vítejte, dnes je pondělí 29. květen 2023

Free Drive – bezřetězový pohon elektrokol

DPS 6/2021 | Zajímavosti - články
Autor: Ing. Milan Klauz
01.jpg

Německá firma Schaeffler nabízí inovativní systém pohonu jízdních elektrokol, který nepoužívá řetěz. Tento pohonný systém je výsledkem společného vývoje se společností Heinzmann GmbH & Co. KG, která se na elektrické pohony kol specializuje.

Řešení pohonu bez řetězu umožní nová konstrukční řešení kol i konfigurace pedálů při nižší potřebě dílů podléhajících opotřebení. Firma Schaeffler má v tomto oboru mnohaleté zkušenosti, před pěti lety například představila své mechatronické automatické řazení VELOMATIC.

Centrální součástí systému Free Drive je generátor, který využívá šlapací výkon jezdce, přičemž klade pedálu stejnopředstavuje sériový hybridní pohon. Převádí mechanickou energii na elektrickou, kterou motor v náboji kola přemění zpět na mechanickou, zatímco se přebytečná energie ukládá v akumulátoru. Všechny součásti systému spolu komunikují jako v automobilu prostřednictvím sběrnice CAN.

Kompletní, optimálně vyladěný systém, který prodává společnost Heinzmann GmbH & Co. KG, poskytuje trvalý výkon 250 W, zajišťovaný pedálovým generátorem, pohonným motorem, akumulátorovou jednotkou a rozhraním člověk-stroj (HMI).

zajimavosti-1 (jpg)
Pedálový generátor lze individuálně konfigurovat a použít v různých systémech a aplikacích
(zdroj: Schaeffler Technologies AG & Co.)

Další informace:
www.schaeffler.de/content.schaeffler.de/en/news_media/press_releases/press_releases_detail.jsp?id=87716736

mklauz@dps-az.cz

 

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik