česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 18. srpen 2022

Veletrh productronica 2021. O co menší, o to významnější

DPS 1/2022 | Zajímavosti - články
Autor: Ing. Milan Klauz

Příprava na návštěvu veletrhu productronica v Mnichově v listopadu loňského roku byla tak trochu sázkou do loterie. Situace s covidem se stále zhoršovala, a tak nebylo jisté, jestli se výstava vůbec uskuteční. Nakonec vše dobře dopadlo a productronica proběhla v plánovaném termínu. Na rozdíl od veletrhu SPS (automatizace), který se měl konat o týden později v Norimberku a byl na poslední chvíli zrušen.

Podle očekávání byl veletrh productronica o něco menší než obvykle – v jednotlivých halách bylo možné vidět proluky, které svědčily o tom, že výstavní plocha nebyla plně využita tak, jak tomu bývalo v minulosti. Také návštěvníků bylo méně, což bylo jistě způsobeno i přísnými požadavky pro vstup – respirátor po celou dobu návštěvy výstaviště a nezbytný doklad o očkování nebo prodělání nemoci doplněný identifikačním dokladem. Tyto požadavky platily ostatně v celém Bavorsku a byly s německou důkladností všude vyžadovány.

Obr. 1 vstupní kontroly (jpg)

Tato situace měla však i pozitivní efekt – v chodbách mezi halami i v halách samotných bylo volněji a u jednotlivých výstavních stánků se netísnilo tolik lidí, takže se návštěvník mohl v klidu dozvědět potřebné informace.

Zveřejněné ohlasy ukázaly, že navzdory různým omezením uvítali vystavovatelé možnost osobního setkání se svými současnými i možnými budoucími zákazníky. Dvacet tisíc návštěvníků ukázalo, že i v době pandemie je osobní kontakt nenahraditelný.

Na výstavě bylo prezentováno vše potřebné pro výrobu elektroniky, od součástek a měřicích přístrojů přes desky plošných strojů, výrobní zařízení, osazovací a inspekční stroje až po nové výrobní technologie a služby nebo software. Poprvé jsem tak mohl vidět nejnovější 3D tiskárnu DragonFly od Nano Technologies pro aditivní výrobu elektroniky nebo průmyslové drony pro logistiku, které předváděla asociace

VDMA.

OO Výstavní expozice byly roztříděny podle oborů do několika skupin:

 • PCB & EMS
 • SMT
 • Kabely, cívky & hybridy
 • Polovodiče
 • Budoucí trhy
 • Podpora výroby

Na veletrhu se ve společném stánku prezentovalo i několik českých firem (obr. 2).

Obr. 2 volnější prostory (jpg)

productronica Innovation Award

Již počtvrté se na veletrhu udílely ceny za inovaci − Innovation Award. Z 60 nominovaných firem získaly ocenění udílené podle oborů tyto společnosti:

 • Schleuniger AG (Kabely, cívky & hybrid)
 • Koh Young Europe GmbH (Budoucí trhy)
 • Alfamation S.p.A. (Inspekce & kvalita)
 • IO Tech (PCB & EMS)
 • AP&S International GmbH (Polovodiče)
 • SMT Maschinen- und Vertriebs GmbH & Co. KG (SMT)

Je potěšitelné, že inovovat výrobky a služby lze i v dnešní nelehké době.

productronica online

V rámci výstavy měla svou premiéru i akce nazvaná „productronica online“. Ta umožňovala spojit on-line individuální zájemce s vystavovateli bez nutnosti osobního kontaktu, a to nejen v průběhu konání veletrhu, ale už před jeho zahájením i dlouho po jeho ukončení. Tuto možnost využilo zhruba pět tisíc zájemců.

IPC Hand Soldering Competition

I tentokrát proběhla na veletrhu soutěž v ručním pájení, kterou ve spolupráci s výstavištěm pořádá organizace IPC. Zúčastnilo se jí 21 zručných soutěžících ze 14 firem. Všichni měli za úkol osadit 116 SMT součástek a zprovoznit desku plošných spojů. Hodnotila se rychlost a kvalita provedení v souladu se standardem IPC-A-610H.

Vítězkou se stala Allison Guermond ze společnosti Safran Fougères (Francie), která dokončila práci za 59 minut. Kromě vítězné plakety získala odměnu 300 euro, pájecí stanici Hakko a dárek od společnosti Almit. Na druhém místě se umístila Nathalie Foubert, rovněž z firmy Safran Fougères, která byla pouze o 10 sekund pomalejší než její kolegyně. Na třetím místě skončila Stéphanie Devy z firmy Thalès Six GTS (opět Francie), která sice dokončila desku rychleji (51 minut), ale nedosáhla na potřebné body za provedení.

Obr. 3 Soutěž v ručním pájení (jpg)

Jistě je sympatické, jak se v této disciplíně v konkurenci ostřílených mužských expertů prosadily ženy.

Další soutěž v ručním pájení proběhne na SMTconnect v Norimberku ve dnech 10.−12. 5. 2022. Zájemci mohou získat podrobnější informace od ředitele IPC Europe Philippa Leonarda (PhilippeLeonard@ipc.org).

productronica 2021 − stručná fakta

 • 894 vystavovatelů z 36 zemí
 • přibližně 20 tisíc návštěvníků z téměř 70 zemí světa
 • 8 tisíc návštěvníků z Německa
 • nejvíce zahraničních návštěvníků přijelo z Itálie, Francie, Rakouska, Švýcarska a Polska

I když tentokrát productronica nezlomila žádný rekord v návštěvnosti ani počtu vystavovatelů, ukázala jednu důležitou věc – osobní kontakty jsou nenahraditelné a výstava jako tato je příležitostí k setkání i v nepříznivých dobách.

Příští výstava productronica se bude konat opět v Mnichově ve dnech 14.−17. 11. 2023.

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik