česky english Vítejte, dnes je sobota 23. listopad 2024

IMAPS flash konference 2022

DPS 1/2023 | Články
Autor: doc. Ing. Ivan Szendiuch, CSc., Fellow IMAPS
Bez názvu.png

Koncem listopadu loňského roku proběhl na Vysokém učení technickém v Brně již 8. ročník konference mezinárodní společnosti pro mikroelektroniku a pouzdření IMAPS (International Microelectronics Assembly and Packaging Society). Podobně jako každý rok byla cílem konference prezentace nových poznatků z oblasti mikroelektronických technologií a současně také posílení spolupráce mezi firmami a institucemi z tohoto oboru.

Na konferenci bylo prezentováno deset odborných příspěvků zaměřených na aktuální novinky z oblasti výrobních elektronických technologií a osm odborných prezentací doktorandů a vědeckých pracovníků. Lze bez nadsázky konstatovat, že řada technologických informací vyplývajících z přednášek i diskuzí byla jedinečná a dosud nepublikovaná.

Témata jednotlivých přednášek

 

– Trendy v bezdrátových technologiích z pohledu distributorů součástek (Pawel Sióda, TME)

Úvodní přednáška přiblížila účastníkům konference polskou společnost TME jako světového distributora součástek a současně prezentovala nové typy součástek a jejich aplikace.

– Moderní elektronika z pohledu vyrobitelnosti (Ing. Pavol Cabúk, Ph.D., AWOS)

Přednáška zaměřená na predikci problémů výroby způsobených chybami v předvýrobních operacích včetně návrhu.

– V detailech to vězí – jak může konstruktér usnadnit čištění elektronických sestav (Ing. Vladimír Sítko, PBT Works)

Tématem přednášky byla problematika související se spolehlivostí a životností elektronických obvodů. Cílem bylo upozornit na hlavní faktory a zásady návrhu desek plošných spojů, které usnadňují jejich čištění.

– Nový způsob ochrany DPS s pomocí unikátní penetrace fluoroakrylátovým povlakem tloušťky 1 μm (Ing. Petr Kadleček, Transportation&Business Group)

– Využití metody XRF při kontrole výroby (Ing. Pavel Ševčík, BAS Rudice)

– Skryté riziko pro opravy elektronických systémů s dlouhou životností (Ing. Petr Neumann, Ph.D., Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně)

Přednáška se zaměřila na kvalitu z pohledu problematiky původnosti elektronických součástek.

– Přesnost měření v senzorových systémech s optovláknovými Braggovými mřížkami (doc. Ing. František Urban, CSc., Network Group)

Téma využití výkonného excimerového UV pulsního laseru.

– Požadavky na novou generaci kondenzátorů a pasivních součástek (Ing. Tomáš Zedníček, Ph.D., EPCI)

Prezident Evropského institutu pro pasivní součástky představil nové trendy vývoje pasivních součástek, včetně jejich aplikací.

– Program pro verifikaci vesmírné elektroniky (Ing. Marek Šimčák / BD Sensors)

Prezentace na téma nároků na vysokou spolehlivost a odolnost podle norem ESA (European Space Agency).

– Stav a trendy EDA softwaru (Ing. Milan Klauz / CADware)

Stručný přehled historie EDA softwaru, jeho současný stav a další vývoj.

Na konferenci bylo formou flash prezentováno také osm vědeckých příspěvků studentů doktorandů, kteří představili první výsledky a zaměření svých vědeckých prací vykonávaných v rámci doktorského studia. Jejich příspěvky budou publikovány v časopise Electroscope, zatímco abstrakty všech přednášek jsou uvedeny ve sborníku 8. IMAPS flash konference.

Součástí konference byl také workshop uspořádaný v Technickém muzeu města Brno spojený s odborným výkladem a zakončený společenským večerem.