česky english Vítejte, dnes je neděle 26. leden 2025

Bojíme se recyklovat

Řada Čechů má často mylné představy – za prvé o tom, jak recyklace probíhá a za druhé, že své staré zařízení v budoucnu opět využijí.

Co kdyby se mi nový telefon rozbil a já bych rychle potřeboval/a náhradu?

Kvůli neustálým aktualizacím softwaru bývá většinou starý telefon v řádu jednotek let nepoužitelný. Obzvlášť když se jej člověk rozhodl vyměnit za novější kvůli lepší konektivitě a nabízeným funkcím. Často tak nejde o vyhození „funkční věci“, ale zastaralého zařízení, které už neslouží naplno.

Bojím se, že když dám telefon recyklovat, někdo zneužije data, která tam mám uložená.

Návratem zařízení do továrního nastavení se zbavíte veškerých informací o původním majiteli telefonu. Pokud navíc telefon donesete ke svému operátorovi, postará se o to, že telefon nikdo znovu nevyužije a skutečně projde recyklačním procesem, pokud si to budete přát.

V budoucnu můžu svůj telefon prodat nebo ho přenechám známým a příbuzným.

Prodej zastaralého telefonu s viditelnými známkami používání bude opravdu náročný. Pokud navíc nemáte okamžitě jasno, komu byste svůj telefon přenechali, velmi často k předávce stejně nakonec nedojde.

Nechce se mi za recyklaci telefonu platit.

Recyklace je u prodejců obdobných zařízení zcela zdarma. Pokud například donesete jakýkoliv telefon k operátorovi (ačkoliv danou značku třeba ani neprodává), musí jej přijmout a nechat zrecyklovat. Kromě operátorů či původních prodejců zařízení lze použité telefony vhodit i do červených kontejnerů či odnést na sběrný dvůr, a pokud je v dobrém stavu, lze jej i rovnou prodat či darovat. Alternativou mohou být i kreativnější využití, jako je například používání staršího telefonu jako bezpečnostní kamery. Ještě horším řešením, než je skladování nepotřebné elektroniky u sebe doma, je vyhození telefonu společně se směsným odpadem.

Zdroj:

www.evropavdatech.cz/clanek/90-elektronicky-odpad/#article-content