česky english Vítejte, dnes je pátek 07. říjen 2022

Zkratky a pojmy v elektronice

06.10. 2018 | Zajímavosti - novinky
Autor: Radek Řezníček
Zkratky.png

Zkratky a pojmy, vznikající z nich zejména počeštěním (skloňováním), jsou velice rozšířené a používá se jich stále větší množství. Oblast elektroniky není výjimkou, téměř udává trend, jelikož zrovna v této oblasti se zkratek objevuje velice mnoho. Především díky vývoji v anglicky mluvících zemích, ale také kvůli globalizaci a potřebě se domluvit. Většina zkratek a pojmů je nejprve v anglickém jazyce a při rychlosti vývoje není ani přeložena. Použití zkratky zevšední, jelikož je to jednodušší než pojmenovávat sofistikovaný systém jeho celým jménem. Kdo zkratku zná a používá nepotřebuje vysvětlení, a kdo ji nezná tak ani pojmenování celými slovy mnohdy neodhalí o co se jedná.

Proniknout do názvosloví, jež je ještě navíc kódováno ve zkratkách, které se nezřídka opakují napříč různými odvětvími s jiným významem, není jednoduché. Následující seznam se zabývá převážně zkratkami z oblasti elektroniky, její výroby a programování, aby co nejméně vznikaly chyby výkladu zavedením jiné oblasti. Jako příklad může být zkratka ECO, ke které na anglickém webu abbreviations existuje několik desítek vysvětlení. Nejedná se pouze o zkratky ale také o zavedené víceslovné pojmy (frazémy), které se používají pro konkrétnější označení, než jednotlivá slova naznačují. Například v oblasti DPS dnes často zmiňovaný výraz rigid-flex.

Kdybyste narazili na pojem nebo zkratku, kterou neznáte a nenaleznete ji v našem seznamu, neváhejte a dejte nám vědět. Pokusíme se nalézt její výklad a přidat ji do seznamu

radek@cadware.cz

Partneři

eipc
epci
imaps
ryston-logo-RGB-web
mikrozone
mcu
projectik