V nabídce součástek od společnosti Vishay nově naleznete křemíkovou fotodiodu PIN, která aplikacím z oblasti biomedicíny, pokud jde např. o sledování tepové frekvence nebo nasycení krve kyslíkem, slibuje rostoucí citlivosti v pámu viditelných vlnových délek, resp. blízké infračervené oblasti.
Pro prvky s označením VEMD8082 to pak znamená ještě větší proud Ira v závěrném směru, klesající kapacitu diody a také svižnější odezvu s časy tr či tf, než tomu bylo u předchozí generace. K tomu všemu si dále přičtěte drobné provedení o rozměrech 4,8 mm x 2,5 mm x 0,5 mm se kterými polovodič neohrozí ani proporce chytrých hodinek a jim podobné nositelné elektroniky.
Citlivá plocha diody zde zabírá přesně šest čtverečních milimetrů, zmiňovaný nárůst proudu činí v závislosti na vlnové délce až 20 procent, parazitní kapacita poklesla z 50 pF na 46 pF a tr se z 110 ns nově zkracuje na 40 ns, takže lze také uvažovat o vyšších rychlostech při vzorkování. Úhel poloviční citlivosti zde dosahuje ±65°.
Více informací najdete v celé zprávě New Vishay Intertechnology Silicon PIN Photodiode Improves Sensitivity in Biomedical Applications.
robenek@dps-az.cz