MICRORISC s. r. o., česká firma specializovaná na výzkum, vývoj, distribuci a export moderních elektronických komponent a modulů, slaví 25 let. MICRORISC patří mezi přední technologické firmy. Mírou invence, vyjádřenou například počtem českých, evropských a US patentů, se řadí k nejúspěšnějším v oboru a výsledky její práce sahají daleko za hranice naší republiky. S významným výročím Vám nabízíme rozhovor s jednatelem a zakladatelem společnosti - Ing. Vladimírem Šulcem, Ph.D.
Firmu jste založili jako studenti ČVUT. Vaší prvotinou byl autoalarm na dálkové ovládání
s plovoucím kódem, ale od té doby již uplynulo mnoho času. Čím přesně se zabývá firma MICRORISC dnes, kam jste došli?
MICRORISC se od roku 2000 zaměřuje na výzkum a vývoj, dnes již ve vlastním Výzkumném a Technologickém Centru. Zde vyvíjíme bezdrátovou síťovou technologii „IQRF“ (pozn. IQRF = intelligent radio frequency). Je využívána po celém světě v automatizaci budov, výrobě, chytrých městech, k ovládání sítí elektronických výrobků, měřičů, senzorů a k jejich komunikačnímu propojení, takže jsme dlouhodobými propagátory Internetu věcí.
Vaší základnou je tedy tým vývojových pracovníků, kteří bádají nad chytrými čipy přenášejícími bezdrátový signál?
Zjednodušeně ano, jsme hodně vývojově orientovaná firma. S kolegy se neustále snažíme posouvat hranice našich možností. To nás baví a naplňuje. Výběrově děláme i zakázkový vývoj a zastupujeme několik výrobců kvalitních komponent. Dlouhodobou spolupráci, která přerostla až v přátelství, máme s firmami jako Microchip Technology, Formike, Well Link či Fujitsu.
Fujitsu z Japonska, Microchip z USA, dobré vztahy máte i v Číně. Co musí malá česká firma dělat, aby se „přátelila“ s takovými světovými značkami a odlišnými kulturami?
Vše je především o dlouhodobé spolupráci a vzájemném odborném i lidském respektu. Rozhodně to není o jakékoliv servilitě, naopak, pokud je něco špatně, řeknu to nahlas, také vždy a všude nadšeně mluvím o naší zemi. Ale snad všude funguje lidský rozměr a přátelství budované na společných prožitcích a dobrých zkušenostech, na úctě k tomu druhému a respektu k jeho hodnotám.
Čím si myslíte, že se odlišujete od konkurence?
Když se zaměřím na naše hlavní dítko, technologii IQRF, pak od jejího představení v roce 2004 pokračuje nejenom soustavný vývoj bezdrátových modulů, ale rozvoj celé technologie. Ta už má tolik nadstaveb, odborných materiálů, služeb, programů a komunit, že přerostla v komplexní ekosystém.
Její hlavní přidanou hodnotou je především jednoduchost začlenění bezdrátové komunikace do elektronických zařízení bez nutnosti složitého vývoje či programování. Navíc obsahuje jinak poměrně náročně realizovatelnou podporu mesh sítí.
O technologii IQRF je v poslední době v odborných kruzích hodně slyšet. Nedávno získala významné vědecké ocenění Česká hlava, pořádáte zajímavé akce. Jak náročné je dostat se do povědomí veřejnosti?
Donedávna jsme moc nevěděli, co je to marketing, ale začínáme se učit. Míříme na poměrně specifické skupiny. Naším cílem je pomáhat výrobcům elektroniky vylepšovat jejich produkty a umožnit jim tak neustálou inovaci. Přesně v duchu našeho sloganu … ENABLING FUTURE INNOVATION.
Komunikujeme různými směry a prostředky, důležitá jsou kvalitní témata s dobrým obsahem. Proto realizujeme nové projekty, účastníme se veletrhů a konferencí, pořádáme však také naše vlastní konference a soutěže.
Přibližte nám ty nejnovější projekty.
Před třemi lety jsme založili IQRF Allianci. To je mezinárodní komunita vývojářů, výrobců, univerzit, vývojových center a business profesionálů využívajících bezdrátovou technologii IQRF. Aliance dnes sdružuje přes 50 technických firem a univerzit z USA, Velké Británie, Skandinávie, střední Evropy, Izraele a Indie. Každá firma vyvíjí svá zařízení a realizuje své know-how, všechna zařízení se mohou nakonec propojit pomocí IQRF technologie do jedné bezdrátové sítě a v ní spolupracovat.
V loňském roce jsme také spustili program IQRF Smart Schoolna podporu výuky, vzdělávání a praktických dovedností studentů. Jde nám o to dostat praktické znalosti do škol, ale také získávat a vychovávat si nové odborníky.
A co se týče událostí. Jaké máte v hledáčku letos?
Pravidelně se účastníme veletrhů v Německu - Light and Building , Electronica, Embedded World. Před pár dny jsme se vrátili z OpenStack Summitu v americkém Austinu, kde naši partneři před 7500 techniky prezentovali open source řešení sběru a okamžitého zpracování dat pomocí IQRF sítě. To vše před jejich očima na místě.
Na konci května pořádáme mezinárodní IQRF konferenci, kde se budou profesionálové zabývat IoT, inteligentními městy, chytrými budovami a zařízeními. Připravujeme oznámení nového velkého projektu. Blíží se vyhlášení konstruktérské soutěže IQRF Wireless Challenge. Aktivit je opravdu mnoho.
Úspěšní lidé a korporace často také „vracejí“ společnosti svůj úspěch, podporují různé nadace či sociální aktivity. Je to také váš případ?
My máme sice ke korporacím hodně daleko, ale náš úspěch chceme sdílet a snažíme se pomáhat tam, kde cítíme potřebu, především cíleně a dlouhodobě v rámci charitativních projektů v našem regionu. Také věříme ve vzdělanost a její důležitost pro budoucí prosperitu, proto se snažíme k ní trochu přispět, například programem Smart School nebo pořádáním soutěže Nejlepší student.
A co Vy za sebe považujete za dobu svého podnikání za největší úspěch?
Naše firma, produkty i články publikované na zahraničních vědeckých konferencích získaly mnoho různých ocenění, zohledňujících technologickou úroveň, obchodní výsledky či export. Každého takového ocenění si velice vážíme. Stejně tak si samozřejmě vážíme všech obchodních úspěchů a realizovaných zakázek, které zase vypovídají o tom, jak jsou s námi spokojení naši zákazníci. Za obrovský úspěch našeho mnohaletého podnikání však já osobně, z pozice majitele a jednatele, považuji to, že se nám podařilo vybudovat kvalitní a profesionální tým, který firmu neustále posouvá dopředu k naší vizi, že i my můžeme měnit svět k lepšímu a že za námi zůstává něco reálného, něco opravdového.