Největší světová výstava elektroniky - electronica 2016, která proběhla v Mnichově ve dnech 8 – 11. 11. pod heslem “Connected Worlds—Safe and Secure,”, skončila a zanechala za sebou jasnou stopu – IoT (Internet of Things) je nedílnou součástí elektroniky.
Téměř tři tisíce vystavovatelů z více než 50 zemí předvedlo 73 tisícům návštěvníků výsledky své práce. Největší počet návštěvníků byl jako obvykle z Německa, následován z Itálie, Rakouska, Velké Británie, Francie, Švýcarska, USA, Izraele, Ruska, Polska a Slovinska. Největší přírůstek návštěvníků byl z Francie, Číny, Slovinska, Turecka a Izraele, zatímco největšími vystavovateli byly Německo, Čína, Taiwan, USA a Velká Británie.
Jaké dojmy si mohl návštěvník veletrhu odnést?
Plně obsazené haly výstaviště a velký počet návštěvníků indikoval každému velmi dobře připravenou akci s nanejvýš zajímavým obsahem - polovodičové a pasivní součástky, software, embedded systémy, měřící technika, napájecí zdroje, desky plošných spojů, elektromechanické systémy, displeje, atd.
Kdo měl čas projít všechny haly, nemohl si nevšimnout, že zhruba třetina vystavovatelů na veletrhu s elektronikou nabízela produkty pro automotive průmysl. Není divu, když podle statistik 80% inovací v automobilech je uskutečněno s pomocí mikroelektroniky a software. Asistence při řízení vozidla, různé snímače a LED světla jsou hitem dnešní doby. To bylo ostatně také důvodem, proč již den před zahájením výstavy proběhla konference Automotive Conference, které se zúčastnilo 228 odborníků z 20 zemí.
Kromě vlastní výstavy probíhaly denně další konference a různé debaty mezi předními odborníky v daném oboru. V souladu s heslem veletrhu tak proběhla již první den debata (CEO Roundtable) mezi firmami z polovodičového průmyslu a vědci. Ta ukázala, že bezpečnost je důležitá, ale současně komplexní záležitostí, která může být řešena jenom úzkou spoluprací s IT průmyslem. IoT (Internet of Things) a bezpečnost byly také tématem další konference nazvané Embedded Platforms Conference. Dalšími diskutovanými tématy byly na veletrhu inteligentní a propojené pracovní prostředí, průmyslový software, IT bezpečnost, Big Data & Cloud, Smart Factory, M2M komunikace a Embedded Systems.
Poprvé v historii veletrhu proběhla na veletrhu akce nazvaná Fast Forward, která si vzala za cíl povzbudit nadějné jednotlivce i začínající kolektivy. Po čtyři dny soutěžilo 35 účastníků z celého světa o cenu Fast Forward Award v kategoriích "Idea," "Prototype," a "Start-up." Ti předvedli během této soutěže své umění reagovat na vnější popudy a s pomocí rychle vzniklých nápadů využít možnosti dnešní elektroniky k řešení daného úkolu.
Příští veletrh electronica proběhne opět v Mnichově 13–16. 11. 2018.
Tisková zpráva o výsledku veletrhu.
(mklauz) @dps-az.cz