česky english Vítejte, dnes je neděle 22. prosinec 2024

EPC znovu provokuje velikostí. Chytlavý je i název tranzistoru

28.09. 2018 | Zprávy
Autor: Jan Robenek
01.jpg

Pod jedním číselným označením se může ukrývat hned několik naprosto odlišných elektronických součástek. O všem, co pro vývojáře mohou znamenat obvody 2051 (pro osvěžení např. zde), toho bylo napsáno již mnoho. Dostane se však podobného věhlasu i další prvkům – aktuální novince od společnosti Efficient Power Conversion (EPC) s názvem EPC2051? Předpoklady pro to má a pole působnosti široké stejně tak. S čím konkrétním 100V tranzistory GaN (Enhancement-Mode) vstupují do hry?

Hned v úvodu musíme zdůraznit, že tranzistory nejsou prakticky vidět, což je ale zároveň jejich stěžejní výhodou. Být dle tvrzení nedávné tiskové zprávy výrobce 30x menší než srovnatelná křemíková řešení a dosahovat přitom v aplikacích na kmitočtu 500 kHz účinnosti 97 procent, to je výzva pro nejednu oblast – od 48V měničů napájení přes LiDARy až po osvětlení se svítivými diodami nebo např. audio zesilovače třídy D. K tomu si připočtěme maximální odpor v sepnutém stavu 25 mΩ a třeba pulzní výstupní proudy 37 A dosahované v pouzdrech o rozměrech pouhých 1,30 x 0,85 mm. Efektivita práce výše byla přitom vyčíslena pro snižující měniče 50 V / 12 V, 4A výstup a provoz na kmitočtu 0,5 MHz.

EPC2051

Více informací k tranzistorům EPC2051 naleznete na jejich domovské stránce. A velký článek na téma opětovného nástupu technologií GaN připravujeme i do dalšího čísla časopisu DPS.

robenek@dps-az.cz