česky english Vítejte, dnes je čtvrtek 26. prosinec 2024

SEHO ví, jak uspořit energii při pájení na vlně

06.01. 2021 | Zprávy
Autor: Milan Klauz
obr1_new.jpg

Německý výrobce pájecích zařízení, firma SEHO, uvedl ve svém článku (The difference is the detail) publikovaném na SMT Today několik tipů na úsporu energie potřebné při pájení na vlně.

Kolem 70 % energie se při pájení na vlně spotřebuje k předehřátí pájených sestav a pouze menší část slouží k vlastnímu pájení. Vzhledem k narůstající rozmanitosti pájených sestav při současném snižování objemu se jeví jako nezbytné provést na velkých pájecích zařízeních určité úpravy, které mohou zajistit dobrou kvalitu pájených spojů, a přitom snížit spotřebu energie. V opačném případě by bylo potřeba mít k dispozici několik menších pájecích zařízení, které ovšem představují zvýšené náklady na vybavení, údržbu i plochu.

Spotřeba energie při pájení vlnou může být snížena jak v případě, kdy v zařízení není zrovna žádná pájená sestava (případ „no load“), tak i ve chvíli, kdy se pájí různé sestavy (případ „variable load“). To umožňují nová pulsní topná tělesa (pulsar heater) v předehřívací části pájecího zařízení. Jejich největší výhodou je velmi krátká doba reakce, která umožňuje individuální nastavení jednotlivých topných těles podle potřeby, místo jednoho celkového nastavení v dané části pájecího zařízení.

Když je zařízení v módu standby, výkon topných těles může být snížen na minimum, protože mohou zvýšit teplotu v několika sekundách. Nezbytný výkon, který udržuje pájecí zařízení v připraveném stavu je asi 3,5 kW – ten dostačuje k tomu, aby teplota v tunelu byla udržena na konstantní úrovni a nemohlo dojít k ovlivnění teplotního profilu.

Pokud pájecí zařízení běží, aniž se využívá 100 % jeho kapacity, potom topná tělesa, která nad sebou nemají žádnou pájenou sestavu, mohou být ztlumena na minimální příkon.

V článku se uvádí i další možnost, jak učinit pájení na vlně velmi efektivní, a to pomocí automatické kontroly výšky vlny. V případě selektivního pájení upozorňuje na možnost použití miniaturních pájecích trysek, které nevyžadují údržbu.

Celý článek je k dispozici zde

mklauz@dps-az.cz