Letošní 62. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu, který se koná od 8. do 12. listopadu na výstavišti v Brně, opět představí nejnovější a inovativní průmyslové technologie. Hlavním tématem je digitalizace průmyslu, která bude zvýrazněna ve speciální expozici Digitální továrna 2.0. Veletrh tak reaguje na výrazný nástup digitálních technologií do průmyslové praxe. MSV bude také důležitým signálem pro restart ekonomiky.
Názornou ukázkou digitální transformace průmyslu bude expozice Digitální továrna 2.0 v pavilonu F. Cílem projektu je ukázat cestu k tomu, aby se Česká republika stala „laboratoří Evropy“, kde se nasazují, pilotují a úspěšně rozvíjejí nové technologie a s nimi spojené postupy vedoucí k vyšší efektivitě. Zlatým partnerem projektu se stala společnost Siemens. Dalšími partnery jsou společnosti Cerebrica a Grant Thornton. Hlavní částí Digitální továrny 2.0 bude tematicky strukturovaná expozice, ve které firmy odprezentují konkrétní řešení a případové studie. „Zaměřili jsme se zejména témata jako umělá inteligence ve výrobě, inteligentní robotika, nové firemní datové systémy nebo blockchain,“ upřesnil ředitel MSV Michalis Busios. Své produkty a služby představí firmy jako Siemens, 3Dees Industries, 4dot Mechatronic Systems, Act-in CZ, AYES, Bits4s, Bossard CZ, Cerebrica, dataPartner, Grant Thornton, Hardwario, Intemac Solutions, Leadspicker, Mark2 Corporation Czech, NeuronSW, SIDAT, SKF CZ, stoba Precizní Technika, SysTech Group, The Cloud Provider či UNIS. Chybět nebude ani digitální stage, jejíž aktivity budou vysílány také online. Ve středu 10. listopadu se uskuteční konference „Česká republika – průmyslová velmoc 2028?“, která se zaměří na digitální transformaci v pocovidové době. Věnovat se bude definici strategických záměrů rozvoje ČR i případovým studiím o úspěšných řešeních a postupech.
Tradičně silnými obory na Mezinárodním strojírenském veletrhu budou obrábění a tváření. Z vystavovatelů se představí ALBA precision, ALFLETH Engineering, Bomar, Bystronic Czech Republic, CZ. TECH Čelákovice, DMG MORI Czech, HEIDENHAIN, ITAX PRECISION, Maschinenfabrik Berthold Hermle AG, Misan, PENTA TRADING, PRIMA POWER CENTRAL EUROPE, PROFIKA, První hanácká BOW, Renishaw, RIMATEC, SCHUNK Intec, SK Technik, TAIMA, TAJMAC-ZPS, TECNOTRADE OBRÁBĚCÍ STROJE, TRUMPF Praha nebo Yamazaki Mazak Central Europe. Dobře zastoupen bude také obor plasty, pryže, kompozity. Veletrhu se zúčastní například ARBURG, BOCO PARDUBICE, JAN SVOBODA, KUBOUŠEK nebo Wittmann Battenfeld CZ. Z oboru elektronika, automatizace a měřicí technika nechybí firmy jako Carl Zeiss, Hexagon Metrology, KUKA, Mitutoyo Česko, Olympus Czech Group, Stäubli Systems a Zeltwanger AMT. Pozornost bude věnována také 3D tisku, který budou zastupovat firmy jako 3Dees Industries, 3Dwiser, MCAE Systems, Prusa Research by Josef Prusa či SolidVision. V oboru materiály a komponenty pro strojírenství nebudou chybět AC Steel Group, AMPO nebo BIBUS. Svařování budou reprezentovat například firmy Messer Cutting Systems Slovensko, Migatronic CZ, Valk Welding CZ a Vanad 2000. Zastoupení bude mít také obor pohony, hydraulika a pneumatika, který budou reprezentovat HIWIN, SCHNEEBERGER a další.
Součástí MSV bude i Česká národní expozice prezentovaná pod značkou Czech Republic: The Country For The Future. Pod jednou střechou se tak představí Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Ministerstvo obrany ČR, Ministerstvo dopravy ČR, agentury CzechInvest a CzechTrade, Exportní garanční a pojišťovací společnost, Česká exportní banka, Národní rozvojová banka, Technologická agentura České republiky, Česká rozvojová agentura, Úřad průmyslového vlastnictví, Agentura pro podnikání a inovace a Strojírenský zkušební ústav.
Mezinárodní strojírenský veletrh se vyznačuje také účastí zahraničních firem a odborníků. Kolektivními účastmi budou zastoupeny Francie, Japonsko, Polsko, Rakousko, Slovensko, Tchaj-wan a vůbec poprvé také Indonésie.
Součástí MSV bude doprovodný program složený z konferencí a zajímavých přednášek. Uskuteční se i tradiční Sněm Svazu průmyslu a dopravy ČR. Trendům, zkušenostem a obchodním příležitostem ve 3D tisku se v úterý 9. listopadu bude věnovat Fórum aditivní výroby. Již sedmý ročník této konference se zaměří na přínosy 3D tisku, které se naplno projevily během covidové krize. Ti, co hledají nové kontakty, mohou znovu využít mezinárodní projekt Kontakt-Kontrakt. Jedná se o osvědčenou kooperační platformu, která proběhne ve dnech 8.–10. listopadu 2021. Tato akce propojuje výhody veletržní účasti a stále populárnějšího matchmakingu, tedy dvoustranných setkání s přesným časovým harmonogramem. Návštěvníci veletrhu mohou pro svá jednání využít jednací expozici v pavilonu A2. Zajímavé poznatky přinese také konference Úspory v průmyslu 2021, která se koná 10. listopadu. Zaměří se na aktuální témata jako snižování energetické náročnosti ve výrobě, správné využití odpadní vody, eliminace plýtvání na stlačeném vzduchu, ekologické a účinné mazání strojů nebo řízení spotřeby moderními informačními systémy. Novinky z plastikářského průmyslu představí 11. listopadu konference Moderní technologie v plastikářském průmyslu.
Transport a Logistika nabídne řadu dopravních a logistických řešení, které navazují na průmyslové technologie. Veletrhu se zúčastní ACCORD PRAHA, ALTO SYSTEMS, DENIOS, ENPRAG, italská společnost IMANPACK PACKAGING & ECO SOLUTIONS SPA, Kardex, Kasys, SysTech Group a další. Představí se také mnoho nových vystavovatelů, například polské společnosti ASD SYSTEMS POLSKA a Heverc, italské firmy Bonotto Packaging a GRUNIVERPAL, nizozemská společnost Reesink Logistic Solutions BV, dále firmy Machinery Movers, OCS OVERHEAD CONVEYOR SYSTEM, SolverTech, TEDOX, TOMEGAS, VendPRO, W rent a Zemský výbor EPAL pro Českou a Slovenskou republiku. Součástí doprovodného programu bude projekt Markem-Imaje Packaging Live, tedy oblíbená balicí linka s komentovanými ukázkami v pavilonu A2. Hlavním tématem veletrhu Envitech bude cirkulární ekonomika neboli systém opětovného využívání materiálů. Tato problematika se řadí k prioritám udržitelného rozvoje v Evropské unii a spočívá především v zodpovědném zacházení se zdroji a optimalizaci výrobních procesů.
Mezinárodní strojírenský veletrh se koná od 8. do 12. listopadu 2021. Nejlepší je pořídit si vstupenku online, kde je k dostání za 250 Kč. Na místě zaplatí dospělí za vstupenku 300 Kč. Veletrh otevírá své brány vždy v 9 hodin ráno. Od pondělí do čtvrtka bude otevřeno do 17 hodin, v pátek do 16 hodin.
(Informace převzaty z tiskové zprávy MSV - www.msvbrno.cz)