Součástí Mezinárodního strojírenského veletrhu, který se koná od 10. do 13. října v Brně, je odborný program složený z konferencí, seminářů a dalších doprovodných akcí. V letošním roce bude pozornost upřena například na digitalizaci, exportní příležitosti, kyberbezpečnost nebo 3D tisk.
V průběhu veletrhu mohou zájemci využít komentované prohlídky MSV TOUR plné praktických ukázek. Jednotícím tématem je letos chytrá výroba, zařízení a roboty. Ve vybraných expozicích budou na účastníky čekat experti, kteří představí novinky v oboru a zajímavá řešení související s digitální transformací.
Součástí MSV bude i akce Kontakt-Kontrakt nabízející možnost dopředu si domluvit obchodní setkání s přesným časovým harmonogramem. Projekt umožňuje vystavovatelům i návštěvníkům lépe zorganizovat čas strávený na veletrhu. Je jedinečnou příležitostí naplánovat si obchodní program a sjednat si B2B schůzky v předstihu.
Packaging Live neboli balicí linka je tradičním doprovodným programem na MSV. V letošním roce se představí dvě balicí linky – automatická a poloautomatická. Lišit se budou jak použitými technologiemi a operacemi, tak baleným zbožím. Na jedné se budou balit šroubky a na druhé pytle s krmivem. Vše pak doplní také demo ukázky partnerů.
V pavilonu A bude v letošním roce představen projekt Contact Ukraine, který organizuje Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky ve spolupráci s Veletrhy Brno, Ministerstvem zahraničních věcí ČR, Hospodářskou komorou ČR, Svazem průmyslu a obchodu ČR a Konfederací zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR. Cílem je vytvořit platformu pro propojení českých firem působících v oblasti dopravní infrastruktury, energetiky, strojírenství, zdravotnictví a obecně rekonstrukčních prací na Ukrajině s odpovědnými představiteli Ministerstva hospodářství, ukrajinských regionů, municipalit a státní správy. Kromě příležitosti setkat se a jednat s ukrajinskými představiteli dává akce Contact Ukraine šanci se seznámit například s možnostmi tuzemského i zahraničního financování exportu na Ukrajinu, zapojením se do mezinárodních rekonstrukčních projektů, aktivitami českých ministerstev vůči Ukrajině či možnostmi česko-ukrajinské spolupráce v chytrém průmyslu.
Na MSV se v letošním roce budou prezentovat společnosti zabývající se autonomní přepravou. Návštěvníci budou mít příležitost vyzkoušet si jízdu v autonomním autobuse od společnosti Aurrigo. V areálu výstaviště se bude dále pohybovat také autonomní Last Mile Delivery robot společnosti BringAuto, který umí doručovat balíčky konkrétním zákazníkům. Centrem autonomie bude pavilon Y, kde se bude nacházet také Industrial Delivery Robot společnosti BringAuto. Autonomní doprava budoucnosti je na brněnském výstavišti zastoupena díky projektu LivingLAPT, jehož cílem je poskytovat udržitelnou autonomní přepravu v různých evropských městech a zajistit tak bezpečnou a úspornou přepravu bez nutnosti řidičů přítomných na palubě vozidla. Tento projekt podporuje EIT Urban Mobility, iniciativa Evropského inovačního a technologického institutu (EIT), orgánu Evropské unie. Na realizaci pavilonu autonomie i jízd autonomních vozidel spolupracuje kromě společností Aurrigo a BringAuto také výzkumná organizace PowerHUB.
Zajímavý program se bude odehrávat také na České národní expozici. V úterý 10. října se uskuteční například seminář zaměřený na expanzi a možné investice v USA, následovaný B2G jednáními českých firem se zástupci 11 amerických států. Akci organizují Velvyslanectví Spojených států amerických v Praze, JIC a CzechTrade.
Ekonomickým aspektům 3D tisku z hlediska výzev i přínosů se bude ve středu 11. října věnovat Fórum aditivní výroby. Konference představí nejvyspělejší metody profesionálního 3D tisku, dostupné pro firmy všech velikostí i jednotlivce. Nabídne také pestrou přehlídku technologií aditivní výroby kovových, plastových i kompozitních dílů a především se zaměří na jejich praktické uplatnění tam, kde dávají nejlepší smysl.
Středeční konference je věnována ekonomickým a společenským impulsům, které přináší výstavba nových jaderných elektráren a jejich provoz. Jejím cílem je hledání podnětů, jak maximalizovat benefity, jež s sebou mohou nést investice do takto významných infrastrukturních projektů. Zkušenosti ze soužití jaderného průmyslu s regionem představí zástupci francouzského regionu Auvergne-Rhône-Alpes, který bude letos navazovat významnou spolupráci s Jihomoravským krajem. Na prezentace politických představitelů a zástupců průmyslu navážou dva kulaté stoly zaměřené na oblast vzdělávání a rekvalifikací pro jaderný průmysl a na uhlíkově neutrální energetiku.
Tradiční proexportní akce Meeting Point CzechTrade proběhne po celý čtvrtek 12. října 2023 na České národní expozici v pavilonu P. Své exportní záměry zde mohou zástupci českých firem konzultovat s řediteli zahraničních kanceláří CzechTrade. K dispozici budou také specialisté z Design Centra CzechTrade a odborníci z Klientského centra pro export, které je společnou aktivitou Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva zahraničních věcí a agentury CzechTrade. Konzultace jsou bezplatné a je potřeba se na ně registrovat.
Významnou událostí bude Sněm Svazu průmyslu a dopravy ČR, který se uskuteční první den veletrhu. Součástí MSV bude také soutěž Zlatá medaile pro nejlepší exponáty. Zajímavý bude také seminář Kybernetická bezpečnost v průmyslu, který se zaměří na zabezpečení průmyslových podniků vůči vnějším kybernetickým hrozbám. Nejlepší logistické projekty v Česku a na Slovensku představí konference The Best of Czech and Slovak Logistics. Konat se bude také tradiční konference Business den Ukrajiny, zaměřená na prezentaci investičních, importních a exportních možností ve vybraných oblastech Ukrajiny. Studenty škol osloví akce IndusTRY zaměřená na přiblížení moderního průmyslu mladým generacím a seznámení s možnostmi kariéry v této oblasti.
Více informací najdete na webu MSV