Firma Sensirion přišla s novým snímačem SWT50i – prvním produktem v rodině nástrojů sloužících ke sledování kvality vody. Měřicí systém zde využívá principů založených na absorpci UV záření, kdy výrobce dále slibuje i malé rozměry nebo snadný způsob použití. Senzor pomůže vyhodnotit zastoupení organických látek ve vodě, třeba při procesu jejího čištění, resp. i dalších úprav, a to včetně zcela obecného monitorování kvality.
Čidlo zde přitom vystupuje jako fotometr, sledující absorpci molekul v pásmu UV-C, takže máme přehled o typických organických znečišťujících látkách a také různých škodlivinách, jako jsou benzen, antibiotika, pesticidy, čisticí prostředky, plasty nebo i rozpouštědla. Finálnímu nasazení budou rozhodně nahrávat mimořádně nízké rozměry 70 x 70 x 70 mm a zejména pak i průchozí řešení.
Měření se v našem případě tradičně odehrávalo v omezeném rozsahu a prostřednictvím analyzátorů TOC (total organic carbon), kdy zmíněná laboratorní technika byla nejen drahá a složitě se používala, ale neumožňovala ani monitorování v reálném čase. Větší smysl jinak nemusely dávat ani dostupné sondy. To by se ale nyní mohlo změnit.
Více informací najdete v celé zprávě SWT50i: Sensirion’s first water quality sensor.
robenek@dps-az.cz