Poměřovat výkonem jsme si zvykli prakticky vše okolo nás – od lidí přes ekonomiku až po nejrůznější stroje. Rostoucímu součinu proudu s napětím se nebráníme ani v našem oboru, ale někdy jej rádi vyměníme třeba za větší počet kanálů. Přesně s takovou filozofií nyní přichází i společnost Tektronix, která v květnu rozšířila řady svých jednotek SMU o nový model Keithley 2606B [1]. Na dvě stovky wattů můžeme, stejně jako na rozsah 200 V nebo 10 A, sice zapomenout, ale hned čtyři kanály spolu s výškou 1U – to také není k zahození. Zvláště když ostatní varianty v řadách 2600B nemusí dosáhnout ani na poloviční množství a přesto ve stojanu zabírají nepoměrně větší prostor, nemluvě o další potřebě volného průtoku vzduchu.
Zařízení označovaná zkratkou SMU, tj. Source Measure Unit, ve společnosti Keithley znají též jako SourceMeter® [2]. V zásadě se jedná o přístroje vybavené schopnostmi precizního zdroje napětí či proudu a také jejich souběžného měření. V rámci jediného a skutečně přesně synchronizovaného zařízení si tak „ruce podávají“ jednotlivé zdroje napájení, číslicový multimetr DMM, proudový zdroj a samozřejmě též elektronická zátěž. Svým záběrem, rozlišením a také flexibilitou zasahují plně programovatelné přístroje do oblasti materiálového výzkumu, testů polovodičových součástek (tranzistorů, diod, optoelektronických prvků, analogových integrovaných obvodů, vf systémů, ASIC, SoC, ...) i mnoha dalších zapojení.
Speciálním polem působnosti se pak pro naše novinky stává oblast trojrozměrného snímání v chytrých telefonech nebo např. automobilovém průmyslu stavějící na laserových diodách s technologií VCSEL vytvářejících jádro 3D senzorů, které také potřebujeme důkladně otestovat. Na podobné téma jsme na webových stránkách DPS psali v [3].
V případě modelů Source- Meter® 2606B se do šasi o velikosti 1,7 × 19 × 26,8 " a s váhou necelých 14 kg vešly celkem čtyři 20W kanály SMU. Díky rychlé změně rozsahů a také výstupům, které se nyní ustálí mnohem rychleji, zvládáme až dvacet tisíc operací za vteřinu, potěší též 100% kompatibilita kódu se stěžejními modely 2601B a 2602B, z hlediska korelací opět stejná základní přesnost měření 0,015 % (DCV) a rovněž zde nebyl důvod ani pro změnu konektorů. Mezi sousedními jednotkami nemusíme zachovávat odstup 1U, synchronizace se odehrává s přesností do 500 ns, při měření rozlišíme 100 fA, resp. 100 nV, prostor vymezený ve čtyřech kvadrantech proudu a napětí do ±20,2 V nebo též ±3,03 A vídíme na obr. 3 a pokud jde o cenu, tu výrobce stanovuje na 22600 dolarů [4].
[1] Tisková zpráva, http://news.tektronix.com/2018-05-08-Tektronix-Meets-3D-Sensing-Test-Challenges-with-New-Keithley-Model-2606B-System-SourceMeter-SMU
[2] Jednotky SMU Keithley, https://www.tek.com/keithley-source-measureunits
[3] Hýbe se to? To pak nesmíme vzdálenost pouze odhadovat, http://tektronix.io/mQDFrnhttp://tektronix.io/mQDFrn
[4] Dokumentace k jednotkám SMU 2606B, http://tektronix.io/mQDFrn